České zařízení umí na poušti vyrobit vodu, ČVUT ho představí na světové výstavě v Dubaji

Expo 2020 proběhne ve Spojených arabských emirátech a Češi se tu chystají předvést koncept kultivace pouště. Součásti bude i SAWER, zařízení pro výrobu vody ze vzduchu.

Díky své efektivitě je SAWER jediným svého druhu. Přesto je ale zatím jeho provoz příliš drahý, vysvětluje vedoucí výzkumného oddělení Energetického systému budov Tomáš Matuška.

Čtěte také

„Kontejnerové řešení stálo kolem 10 milionů a vyrábí asi 90-120 litrů vody denně. Pokud bychom uvažovali životnost jednotky 15 let, tak nás litr vyjde na 30 korun, což je relativně hodně. Ale je to prototyp, není to sériová výroba.“

Ta by mohla přístroj zlevnit. „V současné době s dodavatelem technologie řešíme, nakolik se dá ta cena srazit,“ říká Matuška.

Vážní zájemci

Jedinečnost zařízení z dílny odborníků ČVUT je v tom, že se autoři zaměřili na jeho využití v odlehlých oblastech s nízkou vlhkostí vzduchu.

Vážné zájemce, například z Austrálie nebo Spojených arabských emirátů, eviduje České vysoké učení technické už teď. A po oficiálním představení na Expu 2020 očekávají další nárůst objednávek.

V Dubaji se SAWER představí v rámci českého konceptu pro kultivaci pouště. Vyrábět by měl denně až 500 litrů vody, která má sloužit k zalévání zahrady Botanického ústavu Akademie věd.

autoři: Petr Kološ , marz
Spustit audio

Související