V Izraeli vyrábějí vodu ze vzduchu, litr vyjde na necelou korunu

10. březen 2019

Bude to možná znít jako nějaký trik nebo příběh z Bible, ale je to skutečně pravda – jedna izraelská firma vyvinula technologický postup, který dokáže vyrobit čerstvou pitnou vodu z obyčejného vzduchu.

O vynálezu informuje izraelský deník Jerusalem Post. Podnik Watergen pracuje s atmosférickou vodou a produkuje z ní tu pozemskou.

Firma v čele s izraelsko-gruzínským podnikatelem a filantropem Michaelem Mirilašvilim, který je předsedou správní rady, chce nabídnout obnovitelné a energeticky nenáročné řešení nedostatku čisté vody více než dvěma miliardám lidí na naší planetě, kteří ve svých zemích nemají k bezpečné vodě přístup. Ale prý i komukoli jinému, kdo ji potřebuje.

Do konce století roztaje nejméně třetina himálajských ledovců. Ohrozí to vodu pro dvě miliardy lidí

Šerpa v Himaláji (ilustrační snímek).

Následkem klimatických změn roztaje do konce tohoto století celá jedna třetina himálajských ledovců, což ohrozí vodní zdroje pro skoro dvě miliardy lidí.

Společnost v posledních měsících darovala svůj nový systém vládám Brazílie, Vietnamu a Indie. Pomáhala také při loňských požárech v Kalifornii a dodala pitnou vodu obyvatelům Texasu a Floridy po katastrofě, kterou tam způsobily hurikány Harvey a Irma.

„Naším cílem je zachraňovat a zlepšovat životy lidí na celém světě,“ shrnuje Mirikašvili svůj ambiciózní záměr. A dodal, že chce také „z planety odstranit plasty, snížit celosvětovou uhlíkovou stopu a přičinit se, aby byla Země čistější a bezpečnější“.

Výroba nestíhá poptávku

Jak vlastně systém výroby vody ze vzduchu funguje? Nejprve vestavěný ventilátor nasaje vzduch z atmosféry do atmosférického generátoru vody. V něm ho vnitřní filtry vyčistí a odstraní z něj prach a špínu.

Testy českého zařízení na výrobu vody v poušti předčily očekávání. Projekt S.A.W.E.R. se připravuje na EXPO 2020

Vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov v Buštěhradě dokončují práce na desikační jednotce, která bude vyrábět vodu ze vzduchu na EXPO 2020 v Dubaji

V Experimentu už jsme několikrát mluvili o projektu S.A.W.E.R., který bude reprezentovat Česko na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Systém umí vyrobit vodu ze vzdušné vlhkosti, pomocí speciálního bioreaktoru zúrodnit pouštní půdu a vodu z takzvané desikační jednotky použít pro zalévání rostlin. A právě ta se už začala připravovat na cestu do Dubaje.

Potom čistý vzduch projde procesem tepelné výměny a ochlazení a pomocí kondenzace je vyrobena voda. Ta se znovu přefiltruje a vyčistí, přidají se minerály a vznikne čerstvá a pitná voda, která neustále cirkuluje ve vestavěné nádrži, aby si čerstvost udržela.

Největší generátor firmy dokáže vyrobit až pět tisíc litrů vody denně a nepotřebuje k tomu nic jiného než běžnou elektrickou přípojku. Středně velký generátor vyrábí 900 litrů čisté vody denně a domácí či kancelářský typ jí vyprodukuje 27 litrů.

„Už teď zachraňujeme tisíce životů a chceme co nejdřív expandovat do celého světa,“ říká podnikatel Mirilašvili. Jeho největším současným problémem je, že firma nedokáže uspokojit prudce rostoucí poptávku. Proto je jedním z hlavních cílů zvýšení výroby. Přitom má už teď tři továrny v Izraeli a jednu ve Spojených státech. Letos chce vybudovat další ve Vietnamu, Indii, Číně, Brazílii, Maďarsku a na Ukrajině.

Litr za 4 centy

Letos v lednu se firma Watergen dohodla s Červeným křížem a společně vybudovaly „vozidlo první pomoci v krizi“, které může rychle dopravit čerstvou vodu i do obtížně přístupných oblastí postižených katastrofou.

Češi pijí čím dál více minerálky. Jak se voda z hlubin země dostává na naše stoly?

Pitná voda a minerálka (ilustrační foto)

Spotřeba minerálních vod v Česku rok od roku roste. Na jednoho obyvatele připadá téměř šedesát litrů minerálky ročně. Na trhu je k dostání celá řada minerálních vod z různých regionů. Co se s minerálkou děje na její cestě z hlubin země do lahví na našich stolech? 

Vůz je vybaven vodním generátorem, který dokáže vyprodukovat 900 litrů vody denně. Firma vyvinula atmosférický generátor vody, který lze zabudovat do kamionu, osobního auta, autobusu, vlaku nebo na loď. „Zbývá jen letadlo, ale to svedeme také,“ dodává Mirilašvili.

Nedávno firmu Watergen navštívil brazilský ministr pro vědu, bývalý astronaut Marcos Pontes, a ptal se, zda by dokázala vyrobit něco, co by se dalo vyslat na oběžnou dráhu. Mirilašviliho nápad zaujal, a tak slíbil, že se o to jeho vědci pokusí. Přitom než do firmy přišel, podnik se soustředil na snížení spotřeby energie domácích spotřebičů.

Jeho systém výroby vody je prý energeticky nejefektivnější. Zatímco jiné komerčně dostupné vodní generátory používají běžnou klimatizační a odvlhčovací technologii a produkují pitnou vodu při spotřebě zhruba 850 watthodin na litr, Watergen to dokáže s 250 watthodinami. Vyjádřeno penězi tak podle deníku Jerusalem Post stojí výroba jednoho litru nejvýše 4 americké centy, tedy v přepočtu asi devadesát českých haléřů.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.