České centrum ELI Beamlines bude mít čtyři lasery, dva z toho světové unikáty
Jeden z nejvelkolepějších vědeckých projektů Evropské laserové centrum začalo loni fungovat v Dolních Břežanech u Prahy. Hostem Magazínu Leonardo byl Bedřich Rus, vedoucí programu laserových technologií na ELI Beamlines.
„Jde o projekt, který má za cíl vybudovat nejmodernější laserovou laboratoř s technologiemi orientovanými na nové aplikace a nové vědecké směry. Jde o centrum světově významné, a není to jen nějaké fandění si.“
Důvodem je skutečně jedinečná přístrojová základna. „Například dva laserové systémy zde přítomné nejsou nikde jinde na světě.“
Celý projekt je financován z větší části z regionálních evropských fondů. „Byla to unikátní možnost, jak chytit příležitost za pačesy. Taková situace už se opakovat nebude.“
„Spektrum možností využití centra je velmi široké, protože pomocí velmi intenzivních laserových pulsů můžete získat momentku buňky, jakéhokoliv povrchu nebo vyvolat spršku protonů, které mohou cíleně ničit nádorovou tkáň. Jste také schopni vytvořit podmínky, které panují v nitru hvězd, obřích planet a tak dále.“
Částka 7 miliard, kterou je třeba na vybudování centra vynaložit, působí impozantně, uznal vědec. „Ale například vozítko Mars Curiosity stálo asi osmkrát tolik. Na české poměry je to tedy největší částka vložená do výzkumné struktury, ale v celkovém měřítku jde o uměřenou částku.“
„Projekt ELI je prvním případem, kdy je v České republice nějaké významné vývojové centrum,“ dodal Rus.
Využití je od fyziky materiálů až po biologické aplikace. „Musíme rozlišovat mezi vědeckými aplikacemi a těmi praktickými.“
A jakým technickým vybavením se bude moci centrum ELI Beamlines pochlubit? „V červnu dorazil laser č.3 s výkonem 1 petawatt, který v americké Kalifornii rozebrali, a zabalili do 63 kontejnerů a letecky odeslali do Prahy.“
„Počítáme, že v druhé polovině roku 2018 bude laser plně v provozu,“ doplnil vedoucí programu.
„Velice výkoné laserové záblesky našich přístrojů trvají v řádu femtosekund, tedy miliontin miliardtiny sekundy, což je charakteristický čas chemických reakcí.“
Postupně přibudou další tři zařízení. „První laser má sice relativně malý výkon v jednom záblesku, ale umožňuje záblesky tisíckrát za vteřinu. Laser číslo dvě vyvíjíme společně s britskými kolegy.“
A poslední čtvrtý laser je společným dílem českých, amerických a litevských vědců. „Bude sloužit především základnímu výzkumu, protože bude poskytovat světelné impulsy o špičkovém výkonu 10 petawatt.“
„Technologie je to bezpečná. Lasery si může každý prohlédnout v Dolních Břežanech, laserové sály jsou vybaveny návštěvnickými okny, a chtěl bych určitě uklidnit každého, že nejde ani vypaření Lipna, ani o laserové zbraně,“ ujistil Bedřich Rus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.