Česká republika: měsíc třetí. Rozhlasové ozvěny březnových dnů roku 1993
Vzpomínáte si ještě na to, jakou hodnotu měl takzvaný slovenský zlatý poklad? A jaké spory dělení majetku federace vyvolávalo mezi českými a slovenskými politiky? V Moskvě před 30 lety zuřila sněhová bouře, jak někteří komentátoři nazývali tamní ústavní krizi. A Jaromír Jágr už tehdy hrál hokej na špičkové úrovni.
V březnu roku 1993 měla tři měsíce stará samostatná Česká republika svého premiéra i poměrně čerstvě zvoleného prezidenta. A na samém sklonku února byl do čela sociální demokracie, s programem radikálního odmítnutí vládní politiky, zvolen Miloš Zeman. Strana se pak pod jeho vedením stala jednou ze dvou nejsilnějších politických sil v zemi.
Čtěte také
Klidný průběh rozdělení Československa ve světle tehdejších událostí na Balkáně vzbudil celosvětový obdiv. Emoce samozřejmě bublaly, ale z vnějšího pohledu se rozdělení odehrálo rozumně a ústavně čistým způsobem. Jak už to ale i u slušných rozvodů bývá, objevily se první spory o majetek.
Hlavním klíčem dělení majetku federace byl poměr 2:1. Tedy dva díly Česku a jeden Slovensku. To bylo tehdejší zaklínadlo při dělení movitého a zahraničního majetku, zatímco ten nemovitý jednoduše zůstával republice, na jejímž území se nacházel.
Havel, Klaus a Zeman
Čtěte také
Nebylo to ale tak úplně jednoduché. Největším problémem prý nakonec bylo rozdělení v oblasti dopravy. Zdálo by se, že rozpočítat vagony na tři díly, je snadné. Obecně přijatý poměr 2:1 ale například nepočítal s mnohem rozsáhlejší železniční sítí v České republice.
Dělení 475 miliard majetku obou republik trvalo nakonec skoro sedm let. Ale lidé v březnu roku 1993 měli také mnohem obyčejnější starosti. Mnohdy podobné těm dnešním. Výrazně se zvyšovaly například ceny potravin a podobně jako dnes se zjišťovalo, jestli za to mohou zemědělci, zpracovatelé nebo obchodníci.
Na počátku 90. let stále ještě fungoval černý trh. Ilegální burzy měly v Ostravě tradici už ze 70. a 80. let. A do jisté míry novinkou se stal v 90. letech extremismus. Tehdejší „skinheadi“ se kromě ostatních menšin zaměřovali zejména na Romy.
Čtěte také
Rok 1993, první rok samostatné České republiky, byl v mnoha směrech přelomový a v mnohém jiný. V březnu už byli na domácí scéně tři hlavní politické figury, které pak velmi výrazně formovaly polistopadový vývoj v naší zemi v následujících třech dekádách, tedy prezident Václav Havel, premiér Václav Klaus a předseda sociální demokracie Miloš Zeman. A už tehdy se jejich názory velmi lišily například v otázce poválečného odsunu sudetských Němců.
Třetí měsíc roku 1993 si připomeneme prostřednictvím zpravodajských relací Českého rozhlasu.
Související
-
Samostatnost v druhém pololetí. Archivní návrat do roku 1993
Československo se poklidně rozdělilo, přesto v druhé polovině roku 1993 zbývala k dořešení ještě řada témat. Špinavé peníze, postavení médií i stíny komunistické minulosti.
-
Pomohlo 30 let samostatnosti zvýšit Slovensku sebevědomí?
Je to už 30 let, co se ke konci své existence blížil společný stát Čechů, Moravanů a Slováků – Československo.
-
Rozdělení Československa nevědomky odstartoval Václav Havel
„Národnostní otázka je velmi citlivá otázka dneska,“ říkal už v létě roku 1989 ve svém slavném projevu z Červeného Hrádku tehdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.