Říjen 1992 – Připravovala se Ústava ČR i zcela nová horní komora Parlamentu Senát
Jednání - byť složitá - mezi ODS a HZDS posouvají společný stát ke stále vyprázdněnější podobě. Odpůrci rozdělení ale kromě obstrukcí či nereálných konceptů, nejsou schopni navrhnout žádnou smysluplnou alternativu.
Právě v říjnu 1992 začaly získávat výrazně převahu koncepční úvahy i konkrétní kroky k utváření znovuobjevené české státnosti. K tomu se váže ukázka z rozhlasového komentáře k jednomu z mnoha jednání mezi Občanskou demokratickou stranou (ODS) a Hnutím za demokratické Slovensko (HZDS).
Plně se už etablovaly orgány vzešlé z červnových voleb: místopředseda Federálního shromáždění Parlamentu ČR Filip Šedivý hovoří o referendu k rozdělení státu, předseda federální vlády Jan Stráský zas o dělení majetku. Další ukázky jsou věnovány dohodě českých politických stran o chystané Ústavě České republiky a o podobě nově ustaveného Senátu.
Idea české státnosti
Naplno se do veřejného prostoru, jako budoucí český prezident, vrací Václav Havel, naše ukázka pochází z jeho tiskové konference v Divadle Na zábradlí. Jeho vystoupení komentuje v další ukázce publicista Jiří Ješ.
Na konci měsíce se v míčovně Pražského hradu konala zásadní konference Idea české státnosti, na které vystoupila řada našich předních historiků, politologů, filosofů, politiků i teologů.
V rozhlasovém archivu se dochovalo jednak představení konference širší veřejnosti – ve zvláštních vystoupeních tak učinili filosof a politik Daniel Kroupa a politolog Pavel Tigrid.
Kromě toho jsme zařadili i několik úryvků z ankety natočené s účastníky konference. Ve vybraných ukázkách hovoří politolog Bohumil Doležal, matematik Petr Vopěnka, politolog a politik Petr Pithart, právnička a politička Dagmar Burešová a politik a novinář Luboš Dobrovský.
Celý pořad najdete v audiozáznamu.
Související
-
Karel Hvížďala: Senát jako lakmusový papírek
Pokud chceme pochopit nezastupitelnou roli senátu v ústavních systémech liberálních demokracií, musíme si nejprve odpovědět na otázku: Co to je politika?
-
K čemu je Senát, lidé často neví. „Vysvětlujte a nezlobte se, že se stydí zeptat,“ radí Pithart
Od devadesátých let se vrací debata o tom, jaký má horní komora českého parlamentu smysl. Podle sociologů v tom nemá veřejnost jasno ani dnes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.