Stalin ve frontě nebo jako porybný, nepřirozený Gottwald. Jak se v Česku stavěly a odklízely pomníky
Odstraňování pomníků na znamení rozchodu s minulostí se v Česku s ohledem na její dějiny stalo bezmála tradicí. První republika poslala do lapidárií sochy Habsburků a občané si frustraci ze čtyřsetletého úpění pod rakouským jhem vybili na kamenných Nepomucích a mariánských sochách. Komunistický režim zas zatočil s Masarykovými pomníky, aby je nahradil Gottwaldy, Leniny a dalšími revolucionáři, které do depozitářů pro změnu poslal listopad 1989. O tom všem v Archivu Plus.
Nejstarší dochovanou nahrávkou v archivu Českého rozhlasu z poválečného období, jejíž námětem je pomník, je reportáž z odhalení sochy Josifa V. Stalina v Plzni v roce 1953.
Čtěte také
Díky svému umístění v blízkosti řeky a také vysokým holínkám si kamenný Stalin vysloužil přezdívku Porybný, glosuje v pořadu Archiv Plus historik Jan Šindelář, který se pomníky zabývá.
Nejznámější Stalinovou sochou u nás byl samozřejmě monumentální pomník na Letné v Praze, zvaný Fronta na maso. Archiv Plus ho připomíná ukázkou z pořadu Na okraj týdne ministra Zdeňka Nejedlého, kde legendární komunistický řečník popletl datum jeho odhalení.
Pomníky Vladimira Lenina na našem území reprezentuje socha odhalená v roce 1970 v Hradci Králové. Byla zajímavá mimo jiné tím, že jejím autorem byl sovětský sochař.
Čtěte také
Hned několik nahrávek se dochovalo k pomníku Klementa Gottwalda, který stával v Praze na nábřeží Kyjevské brigády, dnes Ludvíka Svobody. Slavnostně odhalen byl 22. února 1973 u příležitosti 25. výročí Vítězného února. I tato socha získala svéráznou přezdívku. Kvůli materiálu – běloskvoucímu vračanskému mramoru jí lidé říkali Hopkirk, podle ducha z oblíbeného britského seriálu.
Ani odborná veřejnost a koneckonců ani sám autor, sochař i Viktor Dobrovolný nebyli z mramorového Gottwalda nadšeni, upozorňuje historik Šindelář. U naddimenzované čtyřmetrové figury prvního dělnického prezidenta se nepodařilo udržet jeho podobu, nepřirozeně působil i zvolený pohybový motiv.
Více si o pomnících poslechněte v Archivu Plus.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.