Češi věří EU víc než vládě nebo parlamentu

26. únor 2024

Letos si připomeneme 20 let členství Česka v Evropské unii, v červnu navíc proběhnou volby do Evropského parlamentu. S obojím souvisí čerstvý výzkum, a také širší projekt Zpravodajství Českého rozhlasu Rozděleni Evropou.

Čtěte také

V průzkumu odpovídalo přes 2 tisíce respondentů z celého spektra společnosti. Podle něj je důvěra v Unii historicky obvykle vyšší než důvěra v české vlády nebo parlamentní komory.

Drží se dlouhodobě kolem 40 procent, tedy níže než důvěra v NATO, která zůstává nad 50 procent. Mladí lidé jsou přitom výrazně víc pro EU než ostatní.

Poslechněte si, co o průzkumu říká autor průzkumu a analytik agentury STEM Martin Kratochvíl, ptá se Martina Mašková.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.