Češi kvůli vysoké inflaci investují úspory do zahraničních realit. Jsou totiž často výrazně levnější
Zájem Čechů o zahraniční nemovitosti roste a potvrzují to i realitní kanceláře, které prodej zprostředkovávají. Třeba jeden z největších realitních portálu Sreality.cz zaznamenal boom poptávky už předloni, kdy se zájem zvedl na dvojnásobek.
„Takto měřená poptávka rostla i v minulém roce, a to o dalších 20 procent. Průměrně jsme loni každý měsíc obdrželi téměř 100 tisíc dotazů na zahraniční nemovitosti. Aktuálně máme v nabídce přes 1700 zahraničních bytů a přes tisíc domů k prodeji,“ popisuje mluvčí serveru Kristýna Hořovská.
Čtěte také
Podle Hořovské lidé častěji vyhledávají domy než byty. Z lokalit pak vedou Chorvatsko, Itálie a taky Španělsko. Právě ve Španělsku a Itálii jsou ceny ve srovnání s českými nemovitostmi výhodnější. Například třípokojový byt s terasou v blízkosti pláže nedaleko italských Benátek vyjde na 3,5 milionu korun. Pro srovnání – byt o stejné dispozici na Praze 4 je v inzerci za 7,5 milionu.
„V posledních letech byl nárůst v České republice takový, že je už mnoho míst v Evropě, kde se to vyplatí. Byty v severní Itálii klasicky jsou za cenu panelákových bytů na českých sídlištích, nemovitosti v Alpách ve střediscích, kde se lyžuje do 2000 m. n. m, stojí stejně jako u nás, kde je pět sjezdovek a lyžuje se kolem tisíce metrů. Zájem stále stoupá,“ říká jednatelka společnosti Domus Global Hana Čmakalová.
Apartmány v přímořských oblastech začínají od nějakých 2,5 milionu korun.
Hana Čmakalová
Zatímco nemovitosti u moře lidé kupují podle Čmakalové zpravidla k rekreaci a vlastnímu užívání, u apartmánů nebo domů na horách či v Alpách vedou investice za účelem pronájmu.
„Co se týká přímořských oblastí, tak tam apartmány začínají od nějakých 2,5 milionu korun až po vily v milionech eur. My prodáváme většinou domy v Rakousku, kde se to cenově pohybuje od 8 milionů do asi 25 milionů korun. To je taková klasická česká poptávka.“
Ceny hluboko pod českým průměrem
Například jednatel realitní kanceláře Mia Reality Vladimír Dostál prodává španělské nemovitosti už třináct let. Cenově jsou podle něj stále hluboko pod českým průměrem.
„Nemovitosti ve Španělsku jsou cenově výrazně výhodnější než v České republice. Takový byt s třemi ložnicemi, dvěma koupelnami, obývacím pokojem a kuchyní s kompletním zařízením se cenově pohybuje kolem 2,5 až třech milionů.“
Čtěte také
Kvůli velkému zájmu, a to i ze stran zahraničních kupujících, se ale počet inzerátů postupně snižuje a nemovitosti mizí rychle, všímá si Dostál.
„V loňském roce byl mimořádný zájem o nemovitosti ve Španělsku a klienti neustále volají. Nabídka ve Španělsku se zužuje. Ještě v roce 2015 jsme mívali v nabídce kolem 750 nemovitostí. V současné době máme v nabídce 350 nemovitostí, z toho je kolem 200 nemovitostí novostaveb. Převážně se na ně musí čekat. Developeři nestačí stavět, jaký je o ně zájem.“
Zatímco třeba před deseti lety, nakupovali zahraniční nemovitosti podle Dostála hlavně lidé v důchodovém věku, dnes jsou mezi kupujícími častěji movitější lidé kolem pětatřiceti let. Jako jeden z hlavních důvodů ke koupi nemovitosti v cizině udávají vysokou inflaci v Česku. Chtějí totiž alespoň zčásti uchránit svoje peníze před jejich znehodnocením.
Poslechněte si celou reportáž v audiozáznamu. Připravila Zuzana Švejdová.
Související
-
Petr Holub: Něco se děje. Výstavba bytů i silnic na novém minimu
Pokud se v těžkých časech něco nezhorší, pak jde o dobrou zprávu. Právě to se stalo v tuzemském průmyslu, který se na počátku léta držel na loňské úrovni.
-
Strop na ceny plynu je nouzové opatření, vysvětluje ministr Bek. Lidem nepomůže, oponuje Bžoch (ANO)
Po půlroce českého předsednictví v Evropské unii je načase zhodnotit, jaké výsledky předsedání přineslo. Nejvyšší unijní představitelé nešetří chválou.
-
Developer: Ceny nemovitostí u nás rostou nejrychleji z celé EU. Nabídka je totiž nižší než poptávka
„Privatizací veřejného bytového fondu a následnou politikou státu se v české společnosti ustálilo, že bydlení je potřeba vlastnit,“ říká developer Marcel Soural.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.