V Česku rostou ceny nemovitostí nejrychleji z celé EU. Nabídka je tady totiž stále nižší než poptávka, vysvětluje developer Soural

19. srpen 2022

„Válka je v ekonomice taková černá labuť. Urychlila i ten průšvih, který jsme si vytvořili za covidové éry, kdy celý svět tiskl peníze a rozdával je zadarmo, peníze, které nebyly podloženy prací,“ míní developer Marcel Soural. Jak se změnil realitní trh za posledních dvacet let? Proč u nás rostou ceny nových bytů nejrychleji v celé Evropské unii? Je budoucnost v nájemním bydlení?

Na trhu s nemovitostmi se Soural pohybuje od roku 1994. 90. léta podle něj byla základem toho, co prožíváme dnes. „Zprivatizovali jsme si náš veřejný bytový fond. Za levné peníze jsme ho rozdali nájemníkům, kteří v tom bytovém fondu bydleli.“

Čtěte také

„Potom jsme další politikou státu, jako je relativně masivní daňová podpora hypoték a stavebního spoření, způsobili, že poměr mezi vlastnickým a nájemním bydlením se ustálil na 80:20. Přitom v Evropě na západ od našich hranic je to zhruba 50:50. Ve společnosti se tak ustálilo, že bydlení je potřeba vlastnit,“ vysvětluje.

Ceny nájemního bydlení ale nyní letí nahoru rychleji než ceny nových bytů. Hrozí tak, že i tento způsob může být brzy pro část populace nedostupný. „Všechno bude záležet na tom, jak rychle budeme stavět, protože ono je víceméně jedno, jestli se budou lidé zajímat o vlastnické nebo nájemní bydlení.“

Nejvíce prodaných bytů za posledních 13 let

Loni se v Praze prodalo nejvíce bytů za posledních 13 let. „Je to dlouhodobý důsledek toho, že se do společnosti dostalo velké množství peněz. Lidé tak začali přemýšlet, jak toto aktivum, které vlastně ztrácí na hodnotě, převést v aktivum, které je stabilnější. A jedním takovým je i byt, proto lidé nasměrovali svoji investiční strategii do bytového fondu.“

Pomohli tomu podle něj i extrémně levné hypotéky. V letošním roce ale naopak vysoká čísla vystřídal obrovský pokles. „Pohybujeme se od jednoho extrému k druhému.“

Když dnes v Praze chceme povolit územní rozhodnutí na nějakou rozsáhlejší stavbu, tak potřebujeme 75 razítek dotčených orgánů státní správy.
Marcel Soural

V Česku rostou ceny nemovitostí nejrychleji z celé EU, meziročně je to o 25 procent. Soural nastiňuje, že jde v tomto případě o otázku poptávky a nabídky. „Nabídka je tady stále nižší než poptávka, což způsobuje cenový růst.“

Marcel Soural

Příčinu vidí především ve zdlouhavém povolování staveb. Situaci by tak ulehčil nový stavební zákon. „Musí umožňovat rychlé povolování staveb a musí ho zjednodušovat, protože když dnes například v Praze chceme povolit územní rozhodnutí na nějakou rozsáhlejší stavbu, tak potřebujeme 75 razítek dotčených orgánů státní správy. A to je neúnosné.“

Jaké jsou trendy v moderním bydlení? Jaké je to ocitnout se mezi stovkou nejbohatších Čechů v žebříčku časopisu Forbes? Poslechněte si celé Hovory v audiozáznamu.

autoři: Vladimír Kroc , knem
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.