Tereza Zavadilová: Pokles cen nemovitostí? Jen ať přijde

11. leden 2023

Nic neroste do nebe, ani ceny realit v Česku, jak by se podle vývoje v poslední dekádě mohlo zdát a jak veřejnost dlouhodobě přesvědčuje řada developerů a realitních makléřů. Podle dat Eurostatu se růst cen nemovitostí v Česku zastavil. A v mnoha vyspělých státech klesá. Někde dokonce tak, že se hovoří o realitní krizi. Nejhůře je na tom asi Švédsko, tam ceny realit klesly o 17 procent.

Na vině je růst úrokových sazeb. Zdražily úvěry, takže lidem a investorům se pořízení nemovitosti zároveň prodražilo a znesnadnilo. Vysoké úroky také zvyšují atraktivitu vkladů. Dát si peníze do banky znamená v české realitě bezpracný a bezrizikový výnos klidně i šesti procent, což je nyní v nemovitostech poněkud mimo realitu.

Čtěte také

Realitní mánii v uplynulé dekádě způsobil souběh několika vlivů. Jednak to byly zmíněné úrokové sazby, takže úvěry a hypotéky byly velmi laciné. Spirálu růstu podepřelo samozřejmě také očekávání, protože lidé, když viděli růsty cen nemovitostí o desítky procent ročně, si nechtěli nechat takovou příležitost ujít. Krom toho aplikace jako Airbnb v zemích, kde tyto služby nejsou zakázány, udělaly z bytů na atraktivních adresách zlatý důl. V celé Evropě vzrostly za posledních dvanáct let ceny realit o polovinu, v tuzemsku o 133 procent. 

V Česku se totiž poptávka po nemovitostech dostala až na hranici hysterie, cenové nárůsty byly výrazně větší než v západní Evropě a byty a domy jsou zde nyní dražší než v některých bohatších státech s vyšší životní úrovní. Do velké míry za to může stát, tedy slabá regulace realitního trhu.

Zamrzlý realitní trh

Náklady na vlastnictví nemovitosti jsou v porovnání se západními státy v Česku podstatně nižší – jsou levnější třeba daně, pojištění, právní služby a práva nájemníků jsou slabší. Téměř neexistuje ochrana realitního trhu před spekulací ani dodatečné zdanění vlastnictví více nemovitostí, které je běžné třeba v Německu.

Čtěte také

Situaci ještě zextremizovalo opatření centrální banky, které de facto odřízlo od možnosti koupit si byt většinu mladých rodin a nepochopitelně nahrálo spekulantům, kteří si mohou byty kupovat cash. Stát proti této asociálnosti, kterou si ovšem na rozdíl od něj centrální banka může dovolit, neudělal nic, mladým rodinám se s bydlením nijak nepomáhá.

Slabá práva nájemníků přitom touhu po vlastnictví nemovitosti zvyšují – málokterá rodina s dětmi chce bydlet v nájmu, kde se točí roční smlouvy.

Jedním z důvodů české posedlosti investic do nemovitostí je i to, že v tuzemsku není funkční trh cenných papírů. Ve státech, kde je silná burza, lidé mají více příležitostí ke zhodnocení peněz i zabezpečení na stáří pomocí penzijních fondů, které v Česku také skoro neexistují. 

Čtěte také

Českému trhu s rezidenčními nemovitostmi teď zásadně pomáhají Ukrajinci. Uprchlíci před válkou zvýšili poptávku po nájmech, která v covidu vcelku prudce klesla. Poněkud cynicky řečeno, v zájmu českých majitelů realit tedy je, aby tu Ukrajinců dlouhodobě zůstalo co nejvíce.

Kvůli stavu ekonomiky je pravděpodobnější, že ceny nemovitostí v Česku budou spíše klesat než růst, podobně jako je tomu teď v západní Evropě. Případná recese to ještě urychlí. Důvodem pro velkou změnu na realitním trhu jsou také energie, protože od cen energií v domech se budou více odvíjet i nájmy. Logicky to vyústí ve vyšší atraktivitu úsporných novostaveb a odklon od starých, energeticky náročných domů. 

Tereza Zavadilová, ekonomická novinářka

Jak velký bude pokles cen bytů v Česku, se uvidí až ve chvíli, kdy se rozhýbe zamrzlý realitní trh. Velké miliardové obchody, které mezi sebou v Česku dělají investiční fondy, se během loňska zastavily. Kupci chtějí platit méně a prodávající se nechtějí dát. Ke ztrátě nervů dojde podle investičních poradců letos, s tím, jak se zhorší ekonomická situace některých firem. Elon Musk před pár dny na Twitteru předpověděl, že ceny komerčních nemovitostí spadnou až pod úroveň krizového roku 2009. Tak snad to v Česku nebude tak zlé. Rozumný pokles by ale vrátil nemovitosti více do reality.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.