Červen 1989. Rozklad pokračuje
Měsíc červen přinesl v roce 1989 řadu zásadních událostí v zahraničí a tichou všeprostupující erozi systému u nás.
V Číně došlo na počátku tohoto měsíce k masakru na Náměstí Nebeského klidu, přesný počet mrtvých není znám dodnes – i tak může dopadnout volání po reformách, v čínském případě dokonce dosti krotké.
V Polsku proběhly – na základě dohod u kulatého stolu – polosvobodné volby, ve kterých v rámci omezujících pravidel drtivě zvítězila Solidarita. Mocenské struktury tamního komunistického režimu se začaly rozpadat.
V Maďarsku byly zahájeny rozhovory u trojúhelníkového stolu (stranovláda /společenské organizace /opozice) a došlo zde k manifestačnímu pohřbu Imreho Nagye, premiéra z období maďarského povstání z roku 1956, který byl sovětskými intervenčními jednotkami zatčen a v roce 1958 „odsouzen“ k trestu smrti a popraven. Tento pohřeb znamenal výrazný rozchod s totalitní minulostí.
V Československu jako by červen dlouho žádné zásadní události nepřinesl: přestavbová kritika/nekritika striktně se držící mimo politickou sféru, výhrůžné mručení represivního aparátu a stranické věrchušky, opoziční tiché a nekonfrontační Korzo za lidská práva na pražském Můstku, stále populárnější projevy generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše...
Až 29. června byl zveřejněn text petice Několik vět, vybízející moc k řešení sílící celospolečenské krize. Propagandistická kampaň proti petici (kterou oficiální sdělovací prostředky v komunistickém Československu nikdy nezveřejnily) byla zahájena hned následující den.
V pořadu uslyšíte příspěvky z červnových Rozhlasových novin, doplněné v jednom případě o materiál rozhlasové stanice Svobodná Evropa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.