Bronisław Geremek, Polák i Evropan
Už devadesát let uplyne od narození Bronislawa Geremka – poradce legendárního polského prezidenta Wałęsy, politika, který přivedl Polsko do Severoatlantické aliance a muže, kterému se v Polsku říkalo „Pan Evropa“.
Zatímco komunistická Státní bezpečnost koncem ledna 1989 v Praze vytrvale mlátila lidi, kteří si chtěli u sochy svatého Václava připomenout výročí smrti studenta Jana Palacha, v Polsku už začínala postupná demontáž komunistického režimu.
Čtěte také
Na pondělí 6. února bylo totiž ohlášeno dlouho očekávané setkání mezi představiteli vládnoucí Polské sjednocené dělnické strany a opozice, reprezentované zejména nezávislým odborovým svazem Solidarita. Jednou z klíčových osobností rozhovorů „u kulatého stolu“ a do značné míry i jejich moderátorem byl historik Bronisław Geremek (1932 až 2008). Právě jemu věnuje pořad z cyklu Portréty odborník na studenou válku a Střední Evropu Jan Adamec.
Geremek se narodil v rodině obchodníka, jeho dědeček byl rabínem; vystudoval historii na Varšavské univerzitě a pracoval v ústavu dějin Polské akademie věd. Mezi lety 1960 až 1965 přednášel na pařížské Sorbonně, po návratu do Polska byl z akademie z politických důvodů vyloučen a věnoval se studiu středověkých dějin. Hovořil anglicky, francouzsky, italsky a německy.
Cesta z Varšavy do Bruselu
V letech 1950 až 1968 byl členem vládnoucí Polské sjednocené dělnické strany, vystoupil z ní ale na protest proti okupaci Československa. V roce 1975 byl spoluautorem dopisu nejvyššímu představiteli polských komunistů Edwardu Gierkovi, v němž požadoval zásadní sociálněpolitické změny. Od té doby byl mnohokrát vězněn.
Čtěte také
Spoluzakládal bytovou univerzitu, podílel se na organizaci stávkového hnutí i na vzniku Solidarity. V 80. letech působil jako hlavní poradce Lecha Wałęsy. Mezi roky 1989 až 2001 byl poslancem, klíčové bylo období od října 1997 do června 2000, kdy se v kabinetu premiéra Jerzyho Buzka stal ministrem zahraničí. V té době dovedl Polsko do Severoatlantické aliance.
V roce 2004 byl zvolen do Evropského parlamentu; právě cesta z Varšavy do Bruselu se mu stala osudnou v létě 2008, kdy zemřel při autonehodě na západě Polska. Tehdejší předseda Evropské komise José Barroso po zveřejnění zprávy o Geremkově úmrtí řekl: „Byl to Evropan mimořádné velikosti a Polák neotřesitelného přesvědčení. Celý jeho život byl důkazem politické odvahy bez ústupků.“ A Geremkův mluvčí Jacek Żakowski později vzpomínal: „Učil mě, že svět se mění rychleji, než si všimneme, nemá proto smysl tvrdošíjně trvat na doktrínách či konfiguracích, ale je zapotřebí trvat na hodnotách, neboť jen ony zůstávají neměnné.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.