Brexit oslabil libru a Londýn je pro firmy skvělý, vzkazuje Čechům topmanažer Michněvič
Jak mění volební výhra konzervativců Borise Johnsona britskou společnost už teď, kdy země ještě formálně neopustila Evropskou unii?
Čtěte také
„Londýn byl obecně pro to zůstat v Unii, je tu mnoho cizinců a i místní firmy viděly spoustu rizik... Ale došlo to do bodu, kdy už lidé nechtějí mít další otazníky, nechtějí žít v nejistotě,“ vysvětluje v Interview Plus topmanažer společnosti MasterCard Matouš Michněvič.
Za víc než tři roky, které uplynuly od referenda o brexitu, se změnil pohled i těch, kteří chtěli v EU zůstat. „Přijde mi, že už toho mají všichni dost. A jestli jsme o brexitu hovořili v roce 2016 až 2018, tak dnes už o něm skoro nikdo nemluví. Lidé se chtějí posunout a dívat se do budoucnosti.“
„Je velká škoda, že liberální demokraté, kteří definovali politickou cestu proti brexitu, neměli žádnou dostatečně silnou osobnost. I jejich vůdkyně ani neobhájila svůj mandát... Také labouristé mohli hrát karty lépe, ale dali možnost prodloužení procesu brexitu, třeba dalším referendem.“
Tradiční sofistikovanost edukovaných leaderů jako Thatcherová nebo Blair je standard, ze kterého jsme lehce sestoupili k leaderům, které má Anglie dnes... V Londýně je obrovské množství vzdělaných lidí, je to centrum kultury... a i když tuto volbu lidé udělali, tak přílišné nadšení ze stylu současného vedení tu není. Jestli se to změní, nebo jestli je to globální trend, se neodvažuji soudit.
Matouš Michněvič
Posun do středu
Konzervativci prý ve volbách zabodovali tím, že nezůstali na extrémní pravici, ale posunuli se víc do středu. „Čas ukáže, jestli Boris Johnson dodrží své sliby. Ale faktem, že přislíbil tisíce nových policistů, nové nemocnice, se stal centrističtější a akceptovatelnější v částech Anglie, které nikdy konzervativce nevolily.“
Čtěte také
„Labouristé vzali opravdu levicový postoj a je to strašidelné. V jejich programu je znárodňování, které mi trhá uši a myslím si, že lidé se toho opravdu lekli a výsledky voleb ukazují, že postoj extrémně vlevo ztratil,“ soudí manažer.
Ale obavy z toho, že by v důsledku brexitu nadnárodní firmy opouštěly Londýn, stále trvá. „Naše společnost má centrálu pro Evropu v Bruselu, takže z pohledu právních implikací nás to neovlivňuje.“
Firmy, které chtěly odejít, už odešly
„Ale naše konkurence měla nějakou právní entitu zde v Londýně a tím pádem musí dělat nějaké změny, což se týká i některých našich klientů... Ti, kteří chtěli odejít, už odešli... Některé banky se také přesunuly do zahraničí.“
Nechci dělat moc velkou reklamu, ale... Češi jsou velmi chytří a schopní... A pro nové technologické společnosti není hned důvod se hnát do Silicon Valley. Londýn je skvělá báze a myslím, že teď je ten moment využít toho, než se Anglie nakopne a libra bude výrazně dražší, než je teď.
Matouš Michněvič
Přesto jsou cizinci žijící v Londýně obecně kladně přijímáni. „Brexit paradoxně v hodně věcech imigrantům pomáhal. Od roku 2016 doteď oslabila libra proti koruně o 25 %. A díky tomu, že někteří lidé už odešli a báli se nakupovat nemovitosti, tak cena v Londýně konkrétně poklesla asi o 10 %.“
Pro cizince začalo být paradoxně levnější koupit v Londýně dům. „To jsem já i udělal a byl o 35 % levnější než před třemi lety. Takže brexit je zajímavá příležitost pro cizince se tu naopak ještě více etablovat.“
„Samozřejmě, že dokud všechny brexitové smlouvy nebudou podepsány, tak nějaká právní nejistota existuje, ale bez rizika není zisk,“ připomíná manažer společnosti MasterCard Matouš Michněvič.
Související
-
Máme pocit, že se ani po brexitu nic nemůže stát. Stejně jako lidé před první válkou, varuje Svoboda
Už 12. prosince čekají Brity ve Spojeném království asi ty nejdůležitější předčasné volby, co kdy měli. „Stojíme na dějinné křižovatce,“ říká Cyril Svoboda (KDU-ČSL).
-
Velká Británie jako Rusko? Po brexitu se vztahy s EU mohou výrazně zhoršit, varují Financial Times
Podle komentátora existuje až překvapivou podobnost mezi Británií a Ruskem. Současné nepřátelské vztahy mezi oběma zeměmi ale tyto společné rysy zastírají.
-
Po brexitu buďme hlavně opatrní v ochraně vnitřního trhu EU, varuje Pirát Peksa
Brexit a místopředseda České pirátské strany a europoslanec Mikuláš Peksa. Projde další odklad? Co bude po brexitu a proč je tak hrdý na to, že se EU postavila za Irsko?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.