Bohumil Hrabal svými vlastními slovy

28. březen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03090734.jpeg

Před sto lety - 28. března 1914 - se narodil spisovatel Bohumil Hrabal, velmistr české prózy druhé poloviny dvacátého století.

Příliš hlučná samota, Městečko, kde se zastavil čas, Obsluhoval jsem anglického krále, Svatby v domě - asi nejoceňovanější, ale zdaleka ne všechny Hrabalovy prózy. Jeho způsob psaní a následného zacházení s vlastním textem je možno sledovat díky tomu, že některé prozaické texty vyšly v řadě různých autorských variant a koláží, přičemž cenzura byla pouze jednou z příčin tohoto stavu.

Podle jeho próz vznikla řada skvělých českých filmů, např. Perličky na dně, Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Postřižiny...

Čtěte také

Bohumil Hrabal hovoří o svých literárních začátcích i vzorech, výtvarném umění, filmu a řadě dalších témat, zazní i jeho vůbec první báseň. V pořadu nešlo o vyčerpávající životopisný portrét či podrobnou literární monografii, ale přímou autorskou výpověď.

Proto zde uslyšíte převážně hlas Bohumila Hrabala - ukázky z jím načtené povídky Pábitelé (1964), z rozhovoru, který s ním vedl redaktor Ota Nutz (z jehož pozůstalosti záznam pochází) a ve kterém o filmu Postřižiny hovoří spolu s ním i režisér Jiří Menzel, a také ukázky z rozhovoru s Vladimírem Bernáškem z přelomu let 1988/89.

Dále pak uslyšíte vyprávění spisovatele Arnošta Lustiga o Hrabalově pobytu ve Spojených státech a vzpomínku redaktora Vladimíra Bernáška na okolnosti, za nichž byl jeho rozhovor s Bohumilem Hrabalem realizován.

Poslechněte si další pořady, v nichž se Český rozhlas Plus věnoval 100. výročí narození Bohumila Hrabala.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio