Blanka Solařová-Calibaba: Cudné oblečení

28. březen 2019

Když v roce 2018 přišel obchodní řetězec H&M na trh s kolekcí cudného oblečení, zajásaly muslimky, amishky, mormonky, ortodoxní židovky i další ženy, že si konečně nakoupí něco moderního v mainstreamovém obchodě.

Výroba a prodej zdrženlivé módy se za posledních 10 let vyšplhal na hranici byznysu se širokým trhem žen. O cudném oblečení pro muže nevím nic, ti si asi mohou chodit v roztrhaných trenýrkách, jak se jim zachce.

Blanka Solařová-Calibaba: Mnohoženství

Mnohoženství, polygamie

Podle islámu mohou mít muži až čtyři manželky. Proboha! Je to terno? Nebo prohra?

Cudné oblečeni se různí v pokrytí ženského těla. Některým stačí zakrytá kolena a ramena, jiné chtějí styl poštovní schránka, která odhaluje jen silně nalíčené oči.

Cudné oděvy jsou navrhované ženami pro ženy a tak nabídnou všelijaké potřebné vychytávky jako kapsy, kapuce, zipy, a tak. Lisa Vogel, americka návrhářka, která před několika lety konvertovala k islámu a založila známou firmu Verona tvrdí, že její oblečení není založeno pouze na náboženství, ale na životním stylu, který některé ženy vyžadují.

Stejně jako by se ženy neměly nutit zakrývat, tak by se neměly nutit ani zahalovat, a to právě propaguje Vogel. Cudnost má být teda svobodná volba žen.

Jsou-li šaty průhledné, vem si svetr

No, co si budeme povídat, v létě když v Brně vidím některé ty baculky s přetékajícími špeky, přála bych si, aby si nějaký ten hidžáb od Voglové koupily.

Blanka Solařová-Calibaba: Doučování v Dubaji

Učení (ilustrační foto)

Čtu si online inzeráty, protože mě zajímá, kolik si v Česku mohou učitelky přivydělat doučováním. Prý 300 korun za 2 hodiny. To je nějak málo. Také čtu, že průměrný plat učitelům stoupl na nějakých 30 000 korun.

Cudné oblečeni má svoje příznivce i hejtry. Hejtři považují zahalování žen za formu útlaku, a to může byt v některých případech pravda.

Moje kamarádka, slovenská muslimka, která žije v emirátech, si zahalování pochvaluje. Říká, že manžel ji vidí venku jen cudně zakrytou, zato když pak přijdou domu a ona odloží hidžáb, skočí na ni jako tygr. Kamarádka rychle popadne korán a začne se modlit, protože to je účinná antikoncepce a manžel na ni nemůže. Oni už mají pět dětí.

Po teroristickém útoku v roce 2011 některé zahraniční muslimky, které se dříve nehalily, začaly naopak nosit hidžáb, aby světu ukázaly, že podporují islám a že terorismus se s islámem neslučuje.

V Dubaji se cizinec mravnostní policie obávat nemusí. Na pláži bikiny, v nákupních střediscích bikiny ne, a do mešity bikiny už vůbec ne. To snad souvisí spíše se zdravým rozumem a žádným útlakem.

Blanka Solařová-Calibaba: Výchova dětí nejen v Čechách

Děti v Saúdské Arábii

Sice nejsem expert, ale mohu mluvit ze zkušenosti, kterou jsem načerpala během deseti let, kdy jsem žila a pracovala postupně v Saúdské Arábii, Bahrajnu a Spojených arabských emirátech.

Místní ženy samozřejmě hidžáby nosí, ale i zde existují hidžábové snobky, například velký zlatý nápis Christian Dior na zádech pláště každého upozorní, že muslimka není žádný chudák.

Moderní cudné oblečení je opravdu krásné: pravé materiály, barvy, potisky, třpytky a tak dále. Na sociálních médiích se šíří youtube kanály žen, které toto oblečení nosí a učí další ženy různé vychytávky cudnosti, které my Evropanky už známe dávno. Tak třeba, jsou-li šaty příliš průhledné, vem si svetr.

Vychytat se to nepodařilo například jedné turistce v Saúdské Arábii, která se tam prohazovala v minisukni a za to si pěkně poseděla ve vězení. Na protest zase ve Francii zakázali muslimkám burkiny. Tento zákaz byl však brzy zrušen.

No, prostě, ať si nosí každý, co chce. Anebo použijme evropskou metodu chytré horákyně ani oblečená, ani nahá.

autor: Blanka Solařová-Calibaba
Spustit audio