Biskup Radkovský: Milníky našich životů jsou zásady Desatera

14. červen 2015

Hostem Evy Hůlkové je plzeňský biskup František Radkovský. Být biskupem, to je podle jeho slov odpovědnost nejen za ty, kdo chodí do kostela, ale za všechny, kteří cítí, že člověk k životu potřebuje víc, než jenom svobodu a blahobyt. A v této souvislosti cituje anglického spisovatele Chestertona: „Není pravda, že ten, kdo nevěří v Boha, nevěří ničemu. Ten věří všemu.“

František Radkovský věří v tradiční hodnoty a obraz dnešních četných rozpadlých rodin považuje za obrovskou tragédii. Nelíbí se mu neochota mladých postavit se na vlastní nohy a kritický vzkaz posílá i jejich rodičům, když říká: „Místo aby se maminky staraly o vnoučata, tak piplají své dětičky, které jsou přezrálé a přerostlé.“

O sobě říká, že do světa nechce přinášet zmatek, chvat a tlak, ale pokoj, radost a vyrovnanost. Milníky našich životů – to jsou podle biskupa Radkovského zásady Desatera: jsou jako patníky u cesty, které říkají: „Jestli nechceš havarovat, tak za mě nejezdi.“

autor: ehů
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.