Během zatýkání se smála. Estébáci ji pak pět dní týrali, až potratila
V září 1951 kráčela v davu na pražském Wilsonově dnes Hlavním nádraží pohledná 27letá blond dívka na podpatcích s kabelkou. Přistoupili k ní dva pánové, ukázali odznak StB, zkroutili jí ruku a nasadili pouta.
Nádraží se rychle vyprázdnilo. Jiřina Jelínková se smála, že jde o nějaký omyl, že je z Ostravy a má tady pracovní jednání. Když začali být estébáci agresivní, prosila je, aby se chovali slušně, že je těhotná.
Po pěti dnech estébáckého výslechu a samovazby bolestivě potratila. Putovala na 12 let do vězení za to, že jako hlavní kádrovačka na ostravském dole „Generalissimus Stalin“ tajně politickým vězňům pomáhala: Nosila jim jídlo, vynášela motáky, jednomu přinesla i mapu, čímž mu prý pomohla utéci.
Po propuštění už nemohla mít děti. Dnes žije tato 90letá dáma opuštěná v jednom ostravském činžáku. Vzpomíná na dětství, svého již zesnulého muže, na své přítelkyně z Pankráce, Pardubic a Žielezovců.
Poslouchejte pokračování vzpomínek Jiřiny Jelínkové v cyklu Příběhy 20. století nahoře v článku nebo v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.