Babišovi se může stát, že ho na evropském summitu vykážou z jednací síně, tipuje analytik

Andrej Babiš, Karel Havlíček, Dita Charanzová
Andrej Babiš, Karel Havlíček, Dita Charanzová

Svěřenský fond, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) vložil svůj holding Agrofert, nezabránil tomu, aby si v něm i nadále uchoval vliv. Kontroloři Evropské komise proto navrhují, aby Agrofert vrátil téměř půl miliardy korun. Podle Babiše ale auditní zpráva obsahuje řadu nepravd a nepřesností.

Premiér Babiš podle předběžné zprávy auditorů dál ovládá Agrofert. Bude muset Česko vracet dotace?

Je Andrej Babiš ve střetu zájmů?

Stovky milionů korun z dotací pro firmu Agrofert by mohlo vracet Česko do rozpočtu Evropské unie. Vyplývá to z předběžných závěrů auditu Evropské komise, kterou zveřejnily Deník N, Seznam nebo Info.cz. 

Podezření ze střetu zájmů a celkově způsob, jak se v Česku nakládá s evropskými dotacemi, prošetřovaly počátkem roku dvě ze tří generálních ředitelství Evropské komise. Z jejich šetření vznikla předběžná auditní zpráva.

Šetření vzniklo „na podnět Transparency International v ČR a ke které se připojila Česká pirátská strana. Auditoři došli k závěru, že Babiš může ovlivňovat svůj bývalý koncern a jako předseda vlády má vliv na jednání o budoucím evropském rozpočtu nebo na rozdělování dotací. To Andrej Babiš ale neustále popírá,“ říká v Interview Plus analytik Českého rozhlasu Filip Nerad.

Summit bez Babiše?

Příští rok bude summit projednávat dlouhodobý finanční rámec a nastavení fondů. Pokud se potvrdí, že je (Andrej Babiš) ve střetu zájmů, může se stát, že ho vykážou z jednací síně,“ odhaduje možný nejčernější scénář.

Analytik zároveň zdůrazňuje, že sama auditní zpráva není politicky zabarvená, jde o ryze právní rozbor situace a problémů, které auditoři objevili. „Druhá věc je, že je to právní názor. V tomto případě navíc předběžný a jak už to tak bývá, když se sejdou dva právníci, mají tři právní názory,“ upozorňuje.

Význam zprávy podle Nerada nijak nesnižuje ani fakt, že unikla do médií: „Evropská komise nechtěla zprávu zveřejňovat, protože je předběžná. Nic, co není definitivní, se nezveřejňuje. Ale to, že unikla do médií, nebude mít na finální vyznění žádný vliv.“

K nějakému snížení vracené částky může dojít, ale nedovedu si představit, že by nakonec řekli, že je vše v pořádku a nic se vracet nemusí.
Filip Nerad

Do Česka dorazil návrh auditní zprávy Evropské komise. Podle Babiše se dotace vracet nebudou

Premiér Andrej Babiš reaguje na schůzi sněmovny na informace o výsledku auditu Evropské komise ohledně jeho možného střetu zájmů dotací pro Agrofert.

Předběžný výsledek auditu Evropské komise kvůli systému proplácení dotací už dostalo ministerstvo financí i pro místní rozvoj. Českému rozhlasu to potvrdila šéfka resortu financí Alena Schillerová za hnutí ANO. Podrobnosti o zprávě ale zatím nikdo nezveřejnil, protože je důvěrná.

Podle senátora Lukáše Wagenknechta je na zprávě nezávažnější zjištění, že Česko ve velkém rozsahu selhalo v čerpání strukturálních fondů. Kvůli nedostatečné kontrole se totiž Agrofert dostal k dotacím, na které nárok vůbec neměl.

„Andrej Babiš – podle názoru auditorů – porušuje nejen evropské nařízení o střetu zájmů z loňského roku, ale i tzv. lex Babiš, tedy zákon, který měl zamezit střetu zájmů u vysoce postavených veřejných činitelů,“ podotýká.

Není prý standardní, aby evropští auditoři vykládali český zákon: „Ukazuje to, že pohled evropských a českých orgánů se může lišit. Jsou to evropští úředníci, kdo upozorňuje české úřady, že mají problém k řešení.“

Selhala i kontrola, a to je problém

V podmínkách fondů většinou je, že se má jednat o menší a střední firmy. Ale čerpání dotací není protizákonné – každý by měl mít nárok, pokud splní podmínky. A o odstřižení velkých firem od evropských peněz se nediskutuje.

Nerad vysvětluje, že pro Evropskou unii je garantem dotací Česká republika, která by je také musela případně vracet a teprve poté vymáhat po holdingu. Znamená to, že je v zájmu českého státu bránit Agrofert?

„Částečně ano. Z pohledu státu je důležité vyvrátit podezření, že selhal v kontrole rozdělování dotací. Ale stát jinak nemá důvod Agrofert bránit, je to soukromá společnost a pokud by se vracely dotace, pak by je po ní měl tvrdě vymáhat,“ dodává Filip Nerad.

Jak kauza ovlivní pozici Česka v Evropské unii? Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby.

Spustit audio

Související