Do Česka dorazil návrh auditní zprávy Evropské komise. Podle Babiše se dotace vracet nebudou

Premiér Andrej Babiš reaguje na schůzi sněmovny na informace o výsledku auditu Evropské komise ohledně jeho možného střetu zájmů dotací pro Agrofert.
Audio svět na jednom místě Audio svět na jednom místě Premiér Andrej Babiš reaguje na schůzi sněmovny na informace o výsledku auditu Evropské komise ohledně jeho možného střetu zájmů dotací pro Agrofert.

Předběžný výsledek auditu Evropské komise kvůli systému proplácení dotací už dostalo ministerstvo financí i pro místní rozvoj. Českému rozhlasu to potvrdila šéfka resortu financí Alena Schillerová za hnutí ANO. Podrobnosti o zprávě ale zatím nikdo nezveřejnil, protože je důvěrná.

Čtěte takéBabišův střet zájmů: do Česka dorazil z Bruselu návrh auditní zprávy, obsah je důvěrný

S jejím obsahem se teď seznamují právníci jednotlivých ministerstev. Evropská komise prověřovala mimo jiné i dotace pro firmu Agrofert a možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). V Poslanecké sněmovně řekl, že žádné dotace nebudeme muset vracet a zákony prý on sám neporušuje. 

Co to tedy znamená, že dorazil předběžný návrh? „V této chvíli jde o upozornění, jaká zpráva se do ČR chystá. K jakému výsledku došli auditoři Evropské komise,“ vysvětluje analytik Českého rozhlasu Filip Nerad.

„Je to zatím předběžná zpráva vypracovaná pouze v anglickém jazyce. Naše administrativa se jí bude muset zabývat až v momentě, kdy dorazí v češtině (ministerstvo financí tvrdí, že by to mělo být asi do měsíce). Na vypracování odpovědi pak má tak měsíc až dva. “

Podle Nerada je to předběžný závěr, ke kterému se každá členská země může vyjádřit. Až teprve na základě této odpovědi vypracuje Evropská komise svou finální zprávu. A až ní se Česká republika bude muset řídit.

Výsledná zpráva se lišit nebude

Komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman se domnívá, že se výsledná zpráva nebude až tak odlišná. „Bude konstatovat, že Andrej Babiš i nadále zůstává ve střetu zájmů, a firmě Agrofert by neměly být vypláceny evropské dotace.“

Ministerstva, která se mají vyjadřovat, jsou podle Hartmana ale vlastně taky v konfliktu zájmů. Taky spadají pod premiéra Babiše, a tak prý nelze vyloučit, že se dozvíme, že náš premiér v žádném střetu zájmů není. 

Spustit audio

Související