Babišova kritika záchranného balíku EU je příliš agresivní. Taky by bylo dobré nelhat, radí europoslanec Niedermayer (TOP 09)

1. červen 2020

Přes 750 miliard eur plánuje Evropská unie vyčlenit na podporu ekonomik členských zemí postižených koronavirem. Z toho 500 miliard si komise půjčí na trzích a rozdá členským zemím, zbytek by mohly být nízkoúročné půjčky. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale evropský záchranný balík odmítá, podle něj bychom měli dostat víc peněz a neměli bychom ručit za dluhy hůře hospodařících zemí.

Čtěte také

„Je to dobrý plán pro Evropu i pro nás. Andrej Babiš se v komentářích k touto návrhu dopouští neuvěřitelných nepřesností, až mě to zaráží,“ říká v pořadu Pro a proti europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

Podle europoslance Ondřeje Kovaříka (ANO) závisí na tom, jak peníze Unie získá, rozdělí a jak jí budou spláceny. „Nejsme jediná země, která kritiku zvedla a bude to součástí dalších diskuzí.“

Premiérova kritika v tuto chvíli reaguje na tu fázi jednání, ve které se jako členské státy a evropské orgány nacházíme... V tuto chvíli se bavíme o základních principech výdajových a příjmových.... Jsme na začátku jednání.
Ondřej Kovařík

Niedermayer upozorňuje, že unijní návrh nepředjímá, že bychom ručili za dluhy jiných členských zemí. „Jen bychom slíbili, že budeme odvádět peníze do evropského rozpočtu v míře trochu větší, než je tomu dnes.“

Česko to penalizuje

Tyto peníze mají navíc sloužit na podporu a restart ekonomiky. „A pokud se z toho podaří Evropanům nastartovat své ekonomiky, budeme z toho mít obrovský prospěch, protože naše země je kriticky závislá na vývozu do zemí EU.“

Výroky Andreje Babiše jsou natolik agresivní, útočné a sobecké, že to není dobré vytváření půdy pro jednání. Říct to, že budeme tvrdě vyjednávat o našich zájmech, jde říci jinými slovy, než jaké používá premiér. Dobré by také bylo u toho nelhat, čehož se pan premiér často dopouští.
Luděk Niedermayer

Čtěte také

Kovařík tvrdí, že původní návrh Evropské komise Česko opravdu penalizuje. Nadmíru víc než jiné státy. „Jsme jedna ze dvou zemí, která má menší podíl grantů než navržených úvěrů, což je zarážející.“ 

„Na co naráží premiér, je, na jakých parametrech Evropská komise alokaci prostředků spočítala. Pokud jedním z hlavních parametrů byl zprůměrovaná nezaměstnanost dané země za posledních pět let, tak je otázkou, jestli alokace reaguje na krizi způsobenou koronavirem, nebo na dlouhodobé strukturální problémy té které země.“

Přesná čísla ještě neznáme

Niedermayer ale připomíná, že musí dojít k politickému kompromisu, který vyhoví všem. „Například Rakousko s plánem není spokojeno, ale z jiných důvodů. Dívejme se na návrh jako na celek... V následujících letech dostaneme o 500 miliard korun víc, než kolik do unijního rozpočtu zaplatíme,“ shrnuje europoslanec za TOP 09.

„Zatím nemáme žádná konsolidovaná čísla, která by vypovídala o tom, jak přesně celý balík vypadá... Je otázka, zda nastavení, jaké je součástí návrhů Evropské komise, je v pořádku a z pohledu naší země není příliš diskriminační,“ opakuje Ondřej Kovařík (ANO).

Celý pořad Michaela Rozsypala si poslechněte v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.