Babiš chce vyhrát volby za každou cenu. Třeba i vylovením voličů SPD. To je přece hrozné, říká bývalý ministr Pilný

24. duben 2023

„Jedním z důvodů, proč jsem z hnutí ANO odešel, bylo, že z toho všeho, co tam dřív bylo, zbyla jediná věc, a to vyhrát volby. Za každou cenu. I za cenu obrovských populistických opatření. Andrej Babiš, ale i další, kteří jsou v Poslanecké sněmovně, se tam prostě chtějí udržet – je to přece skvělé, lukrativní a viditelné místo. Základní strategie ANO je teď jen vyhrát volby a udržet se za každou cenu,“ říká bývalý ministr financí právě za ANO Ivan Pilný.

„V okamžiku, kdy jsem Babiše potkal, měl možná trošku jiné představy, co by chtěl dělat. Ale pak se to zvrhlo pouze na tuto jednu jedinou věc. A taky za každou cenu vylovit a slovit všechny sociální demokraty, komunisty a teď i SPĎáky. To je hrozné,“ dodává bývalý politik a bývalý člen hnutí ANO v pořadu Osobnost Plus.

Čtěte také

Pilný samozřejmě Babišovi do hlavy nevidí, jak říká, zároveň mu musí přiznat, že opravdu intenzivně pracuje mnoho hodin denně. „Ono se to musí projevit i na zdravotním stavu a únavou, protože toho prostě bylo moc.“

„Babišovi prohry především vadí, protože prohrávat neumí. Ale také to znamená šlápnout na plyn a zvýšit strategii, která mu pomohla volby vyhrát – a to za každou cenu, což jsem už nemohl tolerovat.“

Po prohraných sněmovních volbách se vedle šéfa ANO začala objevovat nerozlučná dvojice: Alena Schillerová a Karel Havlíček. „K jejich věrohodnosti se mohu těžko vyjadřovat, ale postrádám u nich nějaký vlastní názor. Protože ještě když jsem s Babišem diskutoval, tak jsem nějaký názor měl a ze začátku to nebylo tak špatné, protože on sice chvíli zvyšoval hlas, ale nakonec se třeba po 14 dnech ukázalo, že to slyšel.“

„Jakýsi dialog jsme vedli a já hájil své názory, se kterými jsem do politiky přišel. Samozřejmě ne vždy se mi je dařilo prosadit, ale pak ten dialog zmizel. Pak už se obklopoval především loajálními lidmi, kteří říkali ano a u toho salutovali. Když se to nepovedlo, hodil je do koše a vytáhl někoho jiného. To byla Babišova personální politika,“ popisuje exministr.

Čtěte také

Směrem k Schillerové a Havlíčkovi ale Pilný žádný výrazný názorový střet nezaznamenal. Podobně se domnívá, že kdyby se předseda z hnutí stáhnul, tito dva ho nemohou nahradit.

„Jedna výhoda, kterou ANO bez ohledu na charakter té osobnosti mělo, že v čele má výraznou osobnost. To nemá žádná politická strana. A teď nehodnotím jeho kladné nebo záporné stránky, ale tito dva lidé Babiše nemohou nahradit.“

Kdyby Babiš odešel, neznamenalo by to podle Pilného i konec ANO. „Nemyslím, že by to byl začátek konce, protože ANO je etablovanou stranou nejen v parlamentu, kde má obrovské množství poslanců, ale má obsazené posty i na municipalitách. Odchod Andreje Babiše by neznamenal konec, ale strana by se musela transformovat a pravděpodobně by nebyla tak úspěšná, ale rozhodně by to nevedlo ke kolapsu,“ domnívá se.

Rozpočet?

Ivan Pilný jako bývalý ministr financí pozorně sleduje i debaty kolem schodku státního rozpočtu. „Myslím, že pokud by se mělo stát něco skutečně viditelného a razantního, tak bude jednoznačně potřeba udělat plošná opatření, která dopadnou na každého.“

Čtěte také

Říká to i s vědomím, že ODS šla do voleb s tím, že rozhodně nebude zvyšovat daně. „Žádné ideologické problémy neexistují, jsou to čistě politické důvody, protože všem jde pouze a jedině o voliče. Udržet se u moci totiž s idejemi nemá nic společného.“

„Je potřeba také říct, že i ta plošná opatření, například zvýšení daní, budou mít dopad hlavně na střední třídu. Nízkopříjmoví lidé už prakticky neplatí žádné daně, těch se to příliš nedotkne. Dotkne se to i těch opravdu bohatých, ale těm je to v zásadě jedno. Takže zase je tady souboj o střední třídu, které se i ta ODS nechce vzdát. Proto je to politický problém.“

Když pak řešíme problém obrovského dluhu a nad naše poměry vysokých mandatorních výdajů státního rozpočtu, nemůžeme podle něj tahat za oba konce provazu.

Čtěte také

„Když se uzákoní 130 procent průměrné mzdy pro učitele – a já nemám nic proti tomu, aby dostávali víc peněz, to je bez debaty –, ale dávat to do zákona je strašné. Stejně jako dvě procenta HDP na obranu. Ale najednou se z toho stanou mandatorní výdaje a na druhou stranu děláte mini opatření, která nesou jen jednotky miliard. To nestačí.“

Desítky až stovky miliard by Pilný hledal u zaměstnanců státu, kteří v posledních letech jen rostou. A stočilo by změnit jen zákon o státní službě, který nám „státní správu zabil a vytvořil Kafkovský zámek“.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související