Autismus se projeví přibližně u procenta populace. Jeho vznik i léčba je pro vědce stále záhadou
V budoucnu by lidem s autismem mohla pomoci například genová terapie. Zkoumá se se také vliv mikrobiomu ve střevech na fungování mozku. Poruchy autistického spektra se dají rozpoznat už v raném věku. I proto vyplňují rodiče dětí u pediatra při osmnáctiměsíční preventivní prohlídce specializovaný dotazník.
Čtěte také
Sleduje se především to, jak dítě se svými rodiči komunikuje, upozorňuje psycholožka Kateřina Thorová z Národního ústavu pro autismus: „Všechny děti by se měly učit skrze sociální kontakt. Pokud to nedělají, je nutné u dětí vyloučit poruchu autistického spektra.“
Pokud se u dítěte autismus potvrdí, odborníci by s ním měli začít pracovat co nejdříve.
Co může rodiče upozornit na to, že se jejich dítě vyvíjí jinak? Jak mohou rodinám pomoci odborníci? Více si poslechněte v reportáži Andrey Skalické.
Související
-
Ve sbírce pro Natálku se vybralo 200 tisíc korun
Sbírka Konta Bariéry pro rodiny autistických dětí skončila, protože se pro rodinu Natálky podařilo vybrat neuvěřitelných 200 tisíc korun. Moc vám všem děkujeme!
-
I díky dokumentu Děti úplňku lidé vědí, že autismus není jen Rain Man, říká Petr Třešňák
Petr Třešňák spolupracuje s týdeníkem Respekt od roku 1995. Dnes je zástupcem jeho šéfredaktora. Do povědomí čtenářů se hlouběji vryl díky svému textu Děti úplňku...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.