Austrálie vyhrává boj s covidem-19. Pomohlo trasování a krátké, ale přísné uzávěry

Jestli nějaká země úspěšně zvládá svůj boj proti šíření covidu-19, to bývá často předmětem vyhrocené debaty. O Austrálii se to ale může prohlásit s určitou jistotou. Ostrovnímu státu nepomáhá pouze jeho odlehlá poloha ve vodách oceánu, ale také přísná protiepidemická opatření, píše ve své reportáži rakouský deník Der Standard.

O tom, jak striktně se tato omezení dodržují, by mohli vyprávět například hosté ubytovaní v luxusním hotelu Hilton v centru Sydney. Návštěvníky místní restaurace personál důrazně upozorňuje vždy, když hosté překročí linii oddělující prostor pro sezení od bufetu. Známý hotelový řetězec dodržuje předepsaná opatření stejně jako všechny ostatní hotely a restaurace v Austrálii.

Čtěte také

Nepatří sem jen dodržování rozestupů mezi hosty, personálem a jídlem, ale každý návštěvník hotelů a stravovacích provozoven se před usazením musí registrovat také v mobilní aplikaci. Stejná podmínka platí i pro kulturní akce včetně velkého festivalu Fringe, který se nedávno konal nedaleko Adelaide na jižním pobřeží Austrálie.

Pořadatelé tu zkontrolovali asi 50 tisíc návštěvníků. Zelenou „fajfku“ v mobilní aplikaci jim nebyli schopní ukázat jen dva nedisciplinovaní fanoušci. „Dodržuješ to, protože víš, že je to důležité,“ popsal náladu mezi Australany jeden z členů bezpečnostní služby.

Od konce roku téměř bez hospitalizací

Kromě pocitu důležitosti hraje roli i to, že v Austrálii opatření zkrátka fungují. Napovídají tomu čísla, kdy v zemi s pětadvaceti miliony obyvatel úřady od začátku pandemie zaznamenaly asi 30 tisíc případů koronaviru a přes 900 úmrtí.

Od konce minulého roku se také téměř neobjevují případy vyžadující hospitalizaci. Vlády jednotlivých australských států zasahují zpravidla ihned, a to i v případě výskytu jedné nebo dvou nových nákaz.

Čtěte také

Krátkodobé, ale tvrdé uzávěry v řádu několika dní nebo také omezení cestování a vycházení garantují, že se virus nemůže dál šířit. Přísnost opatření demonstruje například událost z minulého týdne, kdy byl kvůli jedinému pozitivnímu testu krátce před zahájením zrušen celý hudební festival v letovisku Byron Bay.

„Receptem na úspěch je trasování,“ myslí si profesorka epidemiologie z Univerzity Nového Jižního Walesu v Sydney Raina MacIntyreová.

Podle ní může Austrálie žít „skoro normálně“ díky registracím osob na veřejných místech, které usnadňují dohledávání kontaktů. V případě podezření na nákazu tak může být okamžitě nařízena karanténa.

Bez roušek

Obyvatelé ostrova nemusejí povinně nosit ochranu dýchacích cest a většina jich také roušky v současnosti nepoužívá, všímá si Der Standard. Když pomineme cedule, které upozorňují na nutnost dezinfekce rukou a sociálního odstupu, dá se říct, že de facto normální život se vrátil také do australských kanceláří a na jiná pracoviště.

Jednou z mála výjimek, kde je zakrytí úst a nosu stále povinné, jsou letiště. Cestující si roušku musí nasadit před vstupem do odbavovací haly, sundat ji může až po opuštění letiště v cílové destinaci. Odložit si roušku je dovoleno také během samotného letu, ale jen ve chvíli konzumace jídel a nápojů.

Čtěte také

Lidé opatření dodržují a až na několik výjimek se proti nim veřejně nebouří. Mnozí Australané podle reportéra rakouských novin spíše hledí s údivem do Evropy, kde odpůrci očkování a epidemiologických opatření protestují proti údajné diktatuře. Často bok po boku s neonacisty.

Zároveň ale platí, že pandemie má katastrofální důsledky pro australský cestovní ruch. Hranice země jsou zavřené už více než rok a lidé mohou vycestovat jen s patřičným povolením. Po návratu se na vlastní náklady musí podrobit třítýdenní karanténě.

Austrálii ale loni chybělo především devět milionů zahraničních turistů, kteří zkrátka nemohli přijet. Mnoho podnikatelů v cestovním ruchu směřuje ke krachu nebo už ho vyhlásili. Odborníci přitom upozorňují, že Austrálie bude moci otevřít své hranice až někdy na začátku příštího roku, a to nejspíše jen pro očkované turisty.

Bez karantény na Nový Zéland

Epidemioložka MacIntyreová připouští, že Austrálii ve zvládání koronavirové pandemie pomohl ostrovní charakter země. Upozorňuje ale i na to, že bez podpory místního obyvatelstva a tvrdých uzávěr by se takový úspěch velmi pravděpodobně nedostavil.

Za svou výdrž se teď Australané dočkají odměny. Od 19. dubna jim bez nutnosti dvoutýdenní karantény umožní přijíždět Nový Zéland. Jeho přístup k boji s pandemií je snad ještě striktnější než ten australský, zato ale stejně úspěšný, uzavírá rakouský deník Der Standard.

Odveta Číny na západní sankce překvapila Evropu i Spojené státy. Směřuje Jižní Amerika opravdu doleva? A slavná socha Krista v Riu de Janeiro už brzy v Brazílii dostane ještě většího bratříčka. 

Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách, který připravil Jakub Rerich.

autor: Jakub Rerich
Spustit audio

Související