Boj proti sionismu = krycí jméno pro antisemitismus
Český antisemitismus měl různé podoby. Některé importované zvenčí, některé přežívající u nás. Vybrané nahrávky mapují tento fenomén od roku 1938 až po období normalizace.
Nejstarší vybrané ukázky pocházejí z vysílání nacistické propagandistické vysílačky nazvané cynicky Pravda vítězí. Formálně šlo o vysílání určené pro Čechy a Slováky ve Vídni.
Čtěte také
Z dochovaných a technicky často méně kvalitních nahrávek jsme vybrali dva úryvky z vysílání ze září 1938 (tj. těsně před mnichovskou krizí) a jeden ze 14. března 1939, pouhý den před nacistickou okupací druhé republiky.
Z protektorátního vysílání jsme zařadili ukázky z antisemitské a emočně velmi vyhrocené přednášky ze září 1939, tedy z doby těsně po nacistickém útoku na Polsko, kterým začala 2. světová válka.
Dále pak úryvky z rozhlasových politických skečů, což byl oblíbený žánr nacistické propagandy v protektorátu. Natočeno jich bylo velké množství, ze kterého se však dochoval pouze zlomek. Vybrané ukázky pocházejí ze dvou skečů.
Krycí jméno pro antisemitismus
Z komunistického období jsme vybrali pasáž z pořadu Zdeňka Nejedlého Na okraj dne z prosince 1952, kde hájí proces s Rudolfem Slánským a současně nepřesvědčivě zpochybňuje jeho antisemitský podtext.
Jen o několik dnů později se konala celostátní konference KSČ, na které její tehdejší předseda a prezident republiky Klement Gottwald hovořil v souvislosti s Procesem s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského (jak byl tento monstrproces oficiálně pojmenován) o nebezpečí sionismu. Boj proti sionismu bylo komunistické krycí synonymum pro antisemitismus.
Čtěte také
Z množství normalizačních pořadů věnovaných boji proti sionismu (kterých se dochovalo poměrně dost, ale až nápadně se podobaly jeden druhému) jsme vybrali diskuzi z roku 1974, ve které hovoří Jaromír František Kolár (mimo jiné autor knihy Antisemitismus a sionismus z roku 1970) a Milan Matouš (z řady jeho propagandistických knih je pozoruhodná např. publikace Fronta bez příměří s podtitulem Československo v boji proti ideologické diverzi vydaná v roce 1974).
Celý pořad pak rámují ukázky z projevu Jana Wericha o antisemitismu z roku 1968 a z rozhovoru, který poskytl Československému rozhlasu v souvislosti s tímto projevem.
- Rozhlasový dokument je jedním z nejnáročnějších žánrů. Obsahuje v sobě jak zpravodajství, tak publicistiku, slovesnou tvorbu i specifickou práci s hudebním designem. V minulém roce vzniklo v rozhlase 853 dokumentů a jejich poslech by vám zabral 23 325 minut. Podívejte se na další fakta o rozhlasu na webu nasecislahraji.cz.
Související
-
Jak cenzura řádila v rozhlasovém vysílání
Dne 20. dubna je Mezinárodní den svobody tisku. Veronika Kindlová při té příležitosti prošla archiv Českého rozhlasu a našla pořady, v kterých za socialismu řádila cenzura.
-
Neznámé projevy Klementa Gottwalda. Sliboval všechno všem, řečnil i opilý
„Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky.“ Legendární věta, která nemůže chybět při žádné připomínce nešťastného rozuzlení vládní krize z února 1948.
-
Rudá hitparáda. Zpívalo se o Stalinovi, plnění plánu i náboru traktoristek
Propagandistickou písňovou tvorbu komunistické orientace přestavují v našem výběru zlatý fond, dobové hity i raritní nahrávky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.