Antigenní testování ve školách by vláda měla odpískat a připravit PCR testy, míní hejtman Suchánek

Poslechněte si celý rozhovor
Školám docházejí antigenní testy, které vláda nařídila jako podmínku návratu žáků do lavic. „Nehroťme situaci, pokud nemáme dostatečné množství testů. Férově to odpískejme a připravme se na konec léta a podzim,“ vyzývá hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek z hnutí STAN. Ministerstvo zdravotnictví prý krajům navrhlo, aby si školy testy na trhu nakoupily samy, to ale Suchánek odmítá. „Nebylo by to systémové a nezvládli bychom to,“ zdůrazňuje.
Za organizačně náročnou a nesystémovou považuje hejtman Suchánek i variantu, že by kraj prováděl PCR testování podobně, jak to plánuje pražský magistrát v případě gymnázií a vybraných konzervatoří. Firma vybraná ve výběrovém řízení by dodala systém testování i registrací.
Čtěte také
Suchánek poukazuje na to, že antigenní testy jsou nepřesné a testování ve školách účinně nebrání dalšímu šíření nákazy. Pozitivita se pohybuje v řádech promile a každý pozitivní test se navíc musí ověřit metodou PCR.
„Minulý týden jsem navrhoval vládě, aby vzhledem k tomu, co se děje kolem nákupu antigenních testů, tuto záležitost odpískala. Aby zvážila nepokračování v testování až do konce školního roku a připravili jsme se na plošné testování od začátku toho příštího,“ uvádí Suchánek s tím, že žáci by měli i nadále chodit do školy.
Aby se nám situace nerozvinula do čísel z loňska, bylo by dobré, abychom ve školách nastavili brzdu – PCR testování.
Josef Suchánek
Jeho názor prý podporují i někteří další hejtmani, jiní jsou ale zdrženlivější, což souvisí rozdílnými podmínkami v jednotlivých krajích. PCR testy totiž musí vyhodnocovat akreditované laboratoře a pracoviště. Vesměs prý jde o fakultní nemocnice a ty nejsou v každém kraji.
Čtěte také
Zatímco bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) PCR testy ve školách odmítal, jeho nástupce Petr Arenberger (za ANO) je chce postupně zavést. S testováním by se podle něj mělo v části škol začít v červnu.
Suchánek se obává letních měsíců, které mohou přinést větší pohyb osob. Zvyšuje se tak nebezpečí, že by se epidemie mohla vrátit. „Aby se nám nerozvinula do čísel z loňska a z kraje letošního roku, bylo by dobré, abychom minimálně ve školách nastavili brzdu – a tou by bylo účinnější PCR testování,“ míní hejtman.
Proč trvá tak dlouho vyšetřování ekologické havárie na řece Bečvě? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Zavřít školy není levné řešení, tratit budou děti i stát na jejich daních z příjmů, říká analytička
Po dlouhé době u počítačů a online výuky se studenti částečně vrací do škol. Jak zásadně jim bude téměř rok setkávání a učení ve třídách chybět?
-
Nevyužívejte děti k naschválům vůči škole, prosí rodiče před otevřením škol ministr Robert Plaga
Další pokus o návrat dětí do škol odstartuje v pondělí 12. dubna. Netýká se to prozatím Děčínska, kde otevření škol nedovoluje epidemická situace.
-
To, že doporučujeme návrat části dětí do škol, není rozvolnění, zdůrazňuje viroložka Tachezy
Velikonoční svátky jsou za námi a před námi návrat dětí do škol. Ten by ale v žádném případě neměl znamenat pokyn k rozvolňování, zdůrazňuje viroložka Ruth Tachezy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.