Antigenní testování ve školách by vláda měla odpískat a připravit PCR testy, míní hejtman Suchánek

6. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Antigenní testování žáků základní školy
0:00
/
0:00

Školám docházejí antigenní testy, které vláda nařídila jako podmínku návratu žáků do lavic. „Nehroťme situaci, pokud nemáme dostatečné množství testů. Férově to odpískejme a připravme se na konec léta a podzim,“ vyzývá hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek z hnutí STAN. Ministerstvo zdravotnictví prý krajům navrhlo, aby si školy testy na trhu nakoupily samy, to ale Suchánek odmítá. „Nebylo by to systémové a nezvládli bychom to,“ zdůrazňuje.

Za organizačně náročnou a nesystémovou považuje hejtman Suchánek i variantu, že by kraj prováděl PCR testování podobně, jak to plánuje pražský magistrát v případě gymnázií a vybraných konzervatoří. Firma vybraná ve výběrovém řízení by dodala systém testování i registrací.

Čtěte také

Suchánek poukazuje na to, že antigenní testy jsou nepřesné a testování ve školách účinně nebrání dalšímu šíření nákazy. Pozitivita se pohybuje v řádech promile a každý pozitivní test se navíc musí ověřit metodou PCR.

„Minulý týden jsem navrhoval vládě, aby vzhledem k tomu, co se děje kolem nákupu antigenních testů, tuto záležitost odpískala. Aby zvážila nepokračování v testování až do konce školního roku a připravili jsme se na plošné testování od začátku toho příštího,“ uvádí Suchánek s tím, že žáci by měli i nadále chodit do školy.

Aby se nám situace nerozvinula do čísel z loňska, bylo by dobré, abychom ve školách nastavili brzdu – PCR testování.
Josef Suchánek

Jeho názor prý podporují i někteří další hejtmani, jiní jsou ale zdrženlivější, což souvisí rozdílnými podmínkami v jednotlivých krajích. PCR testy totiž musí vyhodnocovat akreditované laboratoře a pracoviště. Vesměs prý jde o fakultní nemocnice a ty nejsou v každém kraji.

Čtěte také

Zatímco bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) PCR testy ve školách odmítal, jeho nástupce Petr Arenberger (za ANO) je chce postupně zavést. S testováním by se podle něj mělo v části škol začít v červnu.

Suchánek se obává letních měsíců, které mohou přinést větší pohyb osob. Zvyšuje se tak nebezpečí, že by se epidemie mohla vrátit. „Aby se nám nerozvinula do čísel z loňska a z kraje letošního roku, bylo by dobré, abychom minimálně ve školách nastavili brzdu – a tou by bylo účinnější PCR testování,“ míní hejtman.

Proč trvá tak dlouho vyšetřování ekologické havárie na řece Bečvě? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Spustit audio

Související