Andrej Babiš: Dovolím si říct, že bychom možná mohli mít o čtyři ministry méně

Podle Babiše po jmenování Karla Havlíčka nedojde ke spojení ministerstev
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Podle Babiše po jmenování Karla Havlíčka nedojde ke spojení ministerstev

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) už vede i resort dopravy. Premiér Andrej Babiš (ANO) ještě před pár dny mluvil o případném sloučení resortu průmyslu a obchodu a resortu dopravy.

Zmínil, že logiku by dávalo i spojení ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva zdravotnictví.

To, že máme tolik ministerstev, je proto, že máme poměrný parlamentní systém. Kdybychom měli většinový, dovolím si říci, že bychom možná mohli mít o čtyři ministry méně. Kdysi jsme měli ministerstvo hospodářství a asi politici měli málo míst, tak z toho udělali vlastně tři ministerstva. Klidně by místo tří mohlo být jedno.


Andrej Babiš

Ovšem posléze premiér konstatoval, že ministerstva se slučovat nebudou...

Premiér počítá s tím, že Karel Havlíček povede obě ministerstva trvale až do konce funkčního období. To se ale nelíbí koaliční ČSSD. Stojíme před dalším pnutím v koalici, nebo ne? Ministerstva se tedy nakonec slučovat nebudou. Proč předseda vlády takto změnil názor? Poslechněte si v audiozáznamu.

Výrok týdne analyzují politolog Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Kamil Švec, který působí jako analytik České televize, a komentátor Echo24 a stálý spolupracovník Českého rozhlasu Petr Holub.