Analytik Šándor: Většinová společnost zužuje terorismus na migrační vlnu s hordou zabijáků. Tak jednoduché to není
Nedávné teroristické útoky ve Francii a Rakousku opět zdvihly otázku, proč někdo, kdo v hostitelské zemi žije od narození, vezme zbraň a postřílí kolemjdoucí. Příčin islámského terorismu je ale podle bezpečnostního analytika Andora Šándora hned několik.
„Primárně jsou to destabilizované země Blízkého východu, Afriky i zemí pásma Sahel. Na jejich destabilizaci se bohužel západní země podílely,“ říká v debatě Vertikály na Plusu.
Čtěte také
Právě tato destabilizace podle něj vede lidi ve druhých třetích generacích migrantů z muslimských zemí, kteří na Západ přišli za obživou, k radikalizaci.
„Oni už nemají to srovnání s předchozím Alžírem, Pákistánem, Marokem nebo odkud všichni přišli. Srovnávají se s většinovou populací – a tam je velký nepoměr. Lidé, kteří využívají věcí, kterých jsme se dopouštěli při vojenských operacích, jim říkají: Podívejte se, bezvěrci zabíjejí naše ženy a děti – a vy můžete dělat to samé.“
Jen horda zabijáků?
To je podle Šándora obrovský problém, který většinová společnost zužuje jen na migrační vlnu, „ve které se žene horda zabijáků. Netvrdím, že i mezi nimi nemohou být ti, co nám chtějí ublížit, ale většinově byli útočníci z domácího podhoubí“. Přiznává také, že je problém s integrací menšin.
Čtěte také
Historik České křesťanské akademie Jan Stříbrný doplňuje: „Muslimové přišli ze svého prostředí, které je bytostně náboženské, a to ať si o kvalitě jejich víry myslíme cokoliv. Setkávají se ale s nepochopením, často s odmítáním západního člověka. Ten už náboženskost nevnímá, nebo ji vnímá velmi zkresleně.“
Teroristé, kteří útočili jak ve Francii, tak ve Vídni, už ale byli zradikalizovaní. „Musí to být z nějakého vnitřního neuspokojení člověka, který se dostane do fundamentálního rozporu mezi tím, co cítí, a tím, co vidí. Útočnici často nebyli nějací horliví vyznavači islámu. Nebyli to praktikující muslimové, kteří by se pětkrát denně modlili. Kdoví, jestli vůbec věděli, kde je Mekka, natož aby kdy vykonali pouť hadždž. Ale jsou jaksi otevřeni k vymývání mozku imámy,“ odpovídá Šándor na otázku, jak vzniká fanatismus.
Vykladači Koránu
Řada z imámů nejsou ani kdovíjací odborníci a znalci koránu, jen dovedou lidmi obratně manipulovat. „Na rozdíl od křesťanství, které má dnes jednoho vykladače písma, tak muslimská víra jednotného vykladače nemá. Bible už není plná veršů, které ještě zůstaly v Koránu – jakože islám je jen radikální a zlé náboženství, což já si opravdu nemyslím,“ přiznává Šándor.
Čtěte také
„Možná, že šíitský Írán je na tom o trochu lépe než ten sunnitský. Ale v tomto světě – pokud vykonáte hadždž, tak najednou vystoupáte hodně vysoko a jste tím, kdo vykládá, jak to je,“ dodává.
Sám by se ani neobával práva šaría, které se používá pouze jako rodinné a dědické právo. „Není třeba za ní vždy vidět jen hrdlořezy, kteří mají uříznuté ruce, hlavy. Nestrašme se natolik, abychom pak byli vyděšeni z každého, kdo je jen odjinud.“
Musíme se jako lidé Západu nejdřív naučit rozumět sami sobě. Alespoň si to myslí historik České křesťanské akademie Jan Stříbrný. „Islámský svět? To jsou to stejní lidé jako my. I tam probíhá sekularizace – zvlášť ve vzdělanějších, mladších vrstvách. Sociálně je ta společnost chudší, má za sebou dlouhá období rozkladu – způsobené vnitřní slabosti jejich systémů, anebo vlivem mocností, které se tam etablovaly už od 19. století. V neposlední řadě je tam i frustrace, která vyvolává ideologizaci víry,“ dodává historik.
Celý pořad Vertikála Evy Hůlkové si poslechněte v audiozáznamu. Dozvíte se, jestli a jak by se měl reformovat unijní schengenský prostor.
Související
-
Karel Barták: Padne Schengen za oběť islámského terorismu?
Když se přišlo na to, že islámský terorista, který vraždil v říjnu v Nice, se do Evropy dostal přes Itálii, začalo se mluvit o potřebě změnit pravidla volného pohybu osob.
-
Robert Schuster: Rakousko a teror aneb Konec „ostrova blažených“
Teroristický útok v centru Vídně, který si vyžádal čtyři lidské oběti, vytrhl Rakušany z deprese. Atmosféru v zemi do té doby diktovala rostoucí čísla koronavirové nákazy.
-
Alexandr Mitrofanov: V Rusku očekávají státní politický teror
Když se v těchto dnech řekne Rusko, napadne každého, kdo sleduje dění, Alexej Navalnyj. Nejvýraznější postava ruské opozice je v těžkém stavu v berlínské klinice Charité.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.