Kladu si otázku, na co, po bezproblémových 35 letech potřebujeme smlouvu s Vatikánem, ptá se teolog Petráček

8. prosinec 2024

Vláda Petra Fialy má ve svém programovém prohlášení i zmínku o smluvní úpravě vztahů mezi ČR a Svatým stolcem. V tuto chvíli budí emoce jeden z 16 článků navržené smlouvy, a to o uznávání zpovědního tajemství českým státem. Právník Daniel Bartoň naráží na výkladu této jednoduché věty, protože „je otázka, jakým způsobem bychom měli obsah zpovědního tajemství vykládat“.

„Zatímco české právo v současnosti pracuje s tím, že zpovědní tajemství má nějaké limity – především ve vztahu k tomu, když se zpovědník dozví o připravovaném nebo probíhajícím trestném činu, který ještě bude pokračovat. A tady v těchto situacích má i kněz, stejně jako třeba advokát, povinnost tuto činnost překazit,“ pokračuje Bartoň v debatě Vertikály. 

Čtěte také

„Pokud by úmluva byla v této podobě ratifikována, řekl bych, že by mohlo být současný stav ohrožený, kdy katoličtí kněží a samozřejmě duchovní ostatních církví mají povinnost překazit závažnou trestnou činnost,“ dodává právník. 

Teolog a akademický kaplan Tomáš Petráček má u připravované úmluvy otázek ještě víc. „I nad jejím smyslem a potřebou. Obecně podobné mezinárodní smlouvy mezi Svatým stolcem a ČR patří do modelu fungování církví, který historicky už definitivně končí.“ 

Je smlouva nutná?

„Samotná římská kurie má přísloví, podle kterého jsou dějiny konkordátů dějinami utrpení a bolesti. Protože je státy masivně nedodržují, a když se jim to hodí, bez problému a kdykoli je vypovědí, takže místní církvi vlastně nic nezajišťují. Je to taková až iluze, až neevangelijní zajišťování se, proti nějakým budoucím rizikům. 

Čtěte také

Přitom, jak dějiny ukazují, skutečnou oporou církevních práv a svobod je vyspělá občanská demokratická společnost, fungující právní stát, silné instituce a samozřejmě církev, která té společnosti něco přináší,“ naznačuje Petráček.

A dodává: „Spíš si kladu otázku, na co potřebujeme tento typ smlouvy, když jsme bez ní fungovali celkem bez problémů 35 let.“ 

Historik Jaroslav Šebek naopak soudí, že je dobře, že máme nějaký smluvní vztah, protože mapuje ne vždy jednoduché vztahy naší země s Vatikánem. 

Jaké jsou vyhlídky smlouvy před ratifikačním procesem v parlamentu? A proč je článek 4 o zpovědním tajemství kritizován jako problematický a zneužitelný? Poslechněte si celou debatu Vertikály Evy Hůlkové.

autoři: Eva Hůlková , lup
Spustit audio

Související