Rakousko zažilo nejhorší teroristický útok od 80. let, píše v komentáři Der Standard

3. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Teroristický útok ve Vídni (Rakousko 2. 11. 2020)

Rakouská policie vyšetřuje večerní střelbu v centru Vídně a pátrá po jednom podezřelém. Ten druhý zemřel při zásahu bezpečnostních složek. Atentát nepřežili nejméně dva lidé, dalších 12 střelci zranili.

Podle komentáře na webu Der Standard se jedná o nejhorší teroristický útok v Rakousku od 80. let, kdy ve Vídni operovali palestinští extremisté.

Pachatelé zřejmě chtěli zasáhnout sídlo židovské obce, budova byla ovšem uvnitř prázdná. Frustraci si proto podle všeho chtěli vybít na ulici. Podle komentáře akce připomíná nedávné útoky ve Francii související v s odporem ke karikaturám proroka Mohameda. Na úplné rozkrytí pozadí atentátu si ale musíme ještě počkat, varuje komentář v Der Standard před unáhlenými soudy.

Německý lockdown

V Německu platí zpřísněná pravidla pro pohyb na veřejnosti, zavřít musely restaurace nebo kulturní provozy. Na rozdíl od jarní epidemické vlny ale zůstávají otevřené kostely – věnuje se tomu portál časopisu Die Zeit.

Čtěte také

Některé Němce rozhodnutí vlády pobouřilo a ptají se, jaký je rozdíl mezi sezením v divadle a v kostele. Na kritiku v časopisu odpovídá evangelický pastor Johann Claussen. Podle něj vládní rozhodnutí vychází z jarní zkušenosti, kdy byly místo kostelů otevřeny obchody pro kutily.

Zavření divadel a hudebních sálů pastora Claussena mrzí. Tvrdí ale, že církve nabízejí ještě něco víc. Duchovní služba může podle něj lidem pomoct vydržet podzimní část epidemie. Důležitý moment přichází i teď o dušičkách, kdy církve zvou ke ztišení a smíření. Němečtí duchovní by se podle Claussena měli zamyslet, jak využít otevřené kostely pro dobro celé společnosti. Píše na svém webu Die Zeit.

Americké volby jsou tady 

Ve Spojených státech amerických začíná volební úterý, ze kterého má vyjít nový americký prezident. V kampani úhlavních rivalů Donalda Trumpa a Joea Bidena už bylo možná řečeno vše. Rakouský Der Standard se proto věnuje tomu, co oba kandidáti prozrazují svými pouhými gesty a řečí těla.

Čtěte také

Úřadující prezident Trump patří podle deníku ke kategorii alfa – a to zejména svým všudypřítomným narcismem a stavěním se do role hrdiny. Pro zajímavost – jeho předchůdce Barack Obama taky patřil do kategorie alfa – u něj se ale role hrdiny snoubí s empatií.

Naopak demokrat Joe Biden patří do kategorie beta, protože se soustředí na argumentaci a emoci klade stranou. Dominuje tak například při srovnání přepisu výroků z obou prezidentských debat. Naopak žánru video vévodí Trump – třeba při první debatě skočil Bidenovi nebo moderátorovi do řeči celkem 128krát.

Trump také věty neustále opakuje – klíčové věty říká zpravidla třikrát za sebou. Díky dramatické řeči těla, pohybům a soustředěnému pohledu svrchu do očí protivníka se staví do nadřazené role. Na papíře ale jeho přepsané výroky nebo opakované slogany vůbec nemusejí dávat smysl.

Celý přehled tisku, který připravila Veronika Dospělová. najdete v audiozáznamu.

Spustit audio

Související