Analytik: Dřív byly trollí farmy fyzické třeba v Petrohradě. Dnes fungují autonomně pomocí AI

26. září 2024

Rusko vytvořilo pomocí umělé inteligence víc obsahu k ovlivnění amerických prezidentských voleb než kterákoliv jiná mocnost, uvedl podle agentury Reuters zdroj z amerických zpravodajských služeb. Propagandisté ale v menší míře cílí i na další země včetně Česka. „Kromě zmatku, strachu, nenávisti a rozdělování společnosti u nás také vyvolávají nedůvěru k institucím,“ popisuje v pořadu Osobnost Plus bezpečnostní analytik Roman Máca. 

„Podporují své politické koně u nás a snaží se uškodit jejich oponentům,“ tvrdí bezpečnostní analytik další cíle ruských propagandistů. Poškodit tím mohou podle něj českou vládu a obecně politické směry, které podporují Ukrajinu a vymezují se proti agresivní ruské politice.

Čtěte také

Mezi zmiňované „politické koně“ patří například koalice Stačilo!, SPD a Trikolora, říká Máca s odkazem na ruského politologa a propagandistu Vadima Truchečeva, který právě tyto strany a uskupení označil za síly zcela loajální Rusku.

Máca poukazuje na české prezidentské volby. Podle něj bylo zřejmé, že proruské síly tlačily jako vhodného kandidáta v prvním kole Jaroslava Baštu (SPD) a ve druhém pak Andreje Babiše (ANO), který pro ně představoval „menší zlo“.

Menším zlem je podle něj pro tyto proudy i současná politika hnutí ANO, které se z liberálních pozic posouvá k národnímu konzervatismu. 

„Říkají ‚my chceme mír‘. Každý chce mír. Ale tyhle řeči od našich takzvaných vlastenců znamenají jenom ‚zastavte pomoc Ukrajině, aby ji Vladimir Putin mohl snáze dobýt.‘ To žádný mír není a pro Rusy je to lepší volba,“ tvrdí bezpečnostní analytik, který dříve spolupracoval s Institutem pro politiku a společnost napojeným na hnutí ANO. 

Máca v pořadu Osobnost Plus dodává, že ruské síly si uvědomují, že podpora Stačilo!, SPD a Trikolory nestačí, neboť jen z těchto stran vládu nesestaví, a proto se zaměřují i na silnější aktéry.

Místo člověka umělá inteligence

V USA zůstává cílem ruských propagandistů vyvolání chaosu, štěpení společnosti a diskreditace demokratického systému. Současně je pro ně ale Donald Trump celkově přijatelnější variantou budoucího amerického prezidenta, říká Máca. 

Čtěte také

„On se prsí tím, že dokáže vyřešit válku ze dne na den. To jsou řeči. Ale z toho vychází. A když takové řeči vypustí, je to na stejné úrovni, jako ‚po krajských volbách vám vrátíme, co vám vláda sebrala‘. Ale tyhle řeči a ten macho styl ‚a teď donutíme Ukrajince, aby se to vyřešilo,‘ jsou pro Rusy samozřejmě lepší.“

Pro Kreml je Trump přijatelnější i přes svou značnou nepředvídatelnost. Nejhorším scénářem je pro Rusko naopak americký prezident otevřeně deklarující podporu Ukrajině, vysvětluje bezpečnostní analytik. 

Značnou výhodou pro propagandisty je podle Mácy vývoj moderních technologií. „Dříve jsme si činnost trollích farem mohli představit tak, že někde v Petrohradě je budova, kam docházejí zaměstnanci psát komentáře. Dnes už trollí farmu rozjedete autonomně.“

Čtěte také

„Vytvoříte spousty účtů, nejste omezeni lidským faktorem. Nejste závislí na tom, kolik člověk za směnu dokáže napsat, ale jsou to tisíce, statisíce komentářů. Píše je umělá inteligence,“ popisuje Máca. 

Umělou inteligenci přitom propagandisté nevyužívají jen na samotnou tvorbu textů a komentářů, využívají také pokročilé překladatelské softwary k šíření obsahu v cizích jazycích. 

„U nás (v Česku, pozn. red.) se řešilo, že pro Rusy nejsme zajímaví. Samozřejmě když byla trollí továrna v Petrohradě, tak bylo náročné sehnat partu lidí, kteří by tam pracovali s bezchybným českým jazykem s háčky a čárkami a kteří by zásobovali český prostor. Teď už je to v tom stádiu, že je to jednoduché, levné i v češtině.“ 

Jakou roli v informačních útocích hraje Írán? Může proti útokům umělé inteligence bojovat umělá inteligence? Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus, moderuje Barbora Tachecí. 

autoři: Barbora Tachecí , jkd

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.