Amalia Leguizamón: Semena moci. Geneticky modifikovaná sója jako ekonomická vzpruha, nebo hrozící nebezpečí?
Sójový olej má takřka univerzální využití v potravinářském průmyslu a velká část masa, a tedy i mléčných výrobků, pochází ze zvířat krmených sójou geneticky modifikovanou jako krmivo. Ta se dováží hlavně z USA, Brazílie a Argentiny.
Autorka Amalia Leguizamón se podrobně podívala na to, co stojí za zázrakem nadprodukce jihoamerické sóji, která se pěstuje na rozlehlých argentinských pampách. Není to obrázek lichotivý pro životní prostředí, ani pro zdraví člověka. Knihu Semena moci přečetla pro Ex libris Daniela Vrbová.
Poslechněte si celý Ex libris v audiozáznamu.
Související
-
Pěstování sóji a palmový olej připravily svět o lesy o ploše dvou Británií, tvrdí Greenpeace
Do začátku příštího roku ubude na planetě zhruba 50 milionů hektarů zalesněné plochy, což se dá přirovnat k rozloze dvou Spojených království.
-
To, v čem žijeme, nedává žádný smysl. Bilerův román Destrukce je Kafkův Zámek pro 21. století
„Jaká doba, takoví glosátoři,“ říká Stanislav Biler, původně sociolog, dnes známý spíše jako autor nihilistických sloupků a nově také temné venkovské prózy Destrukce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.