All inclusive na ledu. Vědci natočili skrytý život ledních medvědů s mláďaty

5. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Medvědice s mláďaty | Foto: Shutterstock

Co víme o chování matek ledních medvědů s mláďaty? Jak v polárních oblastech fungují enzymy? Jak lidské tělo reaguje na dlouhodobý chlad? Poslechněte si celou Laboratoř

Kanadští badatelé využili satelitní snímkování a elektronické obojky, aby prozkoumali skrytý život samic ledních medvědů s mláďaty. Od porodu do osamostatnění potomků žijí matky s medvíďaty ve sněhové noře. To, v jakém období mláďata vylezou, je zásadní pro přežití rodičů i potomků.

Tání mořského ledu a dostupnost potravy rozhoduje o přežití mláďat ledních medvědů i jejich matek. Potvrdil to výzkum, který probíhal u Barentsova moře. Ledním medvědům se rodí jedno až tři medvíďata, jsou slepá a hluchá. Za pár měsíců vyrostou na dvacetinásobek váhy.

„Potravním životem jsou vázání na mořský led. Na pevnině, kde se pohybujeme my, se moc nevyskytují,“ vysvětluje polární biolog Jakub Žárský, který s rodinou žil a bádal na Špicberkách, největším ostrově Svalbardu, kde se výzkum odehrál. 

12000 kalorií

Autoři studie dokázali odhadnout, kdy medvíďata úkryt opustí. Momenty osamostatňování se musely vždy trefit do období, kdy je poblíž potrava, mladí tuleni kroužkoví nebo vousatí. 

„I když jsou už mláďata venku v přírodě, matka dlouhé měsíce nejedla. Ztratila třeba i polovinu váhy, a tak se musí vrátit k lovu,“ upozorňuje polární bioložka Marie Šabacká, která má s ledními medvědy i osobní zkušenost.

Pro přežití podle ní potřebují zkonzumovat alespoň jednoho tuleně za týden, to je 12000 kilokalorií denně. Medvědice na kořist číhají v otvoru v mořském ledu.

Medvědi lední

Doma na Špicberkách

Pokud lední medvědi konzumují místo tuleňů ryby, soby nebo vajíčka jiných zvířat, je to pro ně příliš chudá strava, při jejímž lovu se příliš vyčerpají. Občas proto překonají své samotářské sklony a například mrtvou velrybu konzumují skupinově.

Čtěte také

Ledním medvědům na Špicberkách pomohlo, že se v daném regionu už 70 let nesmí lovit. Jsou tam doma, na rozdíl od nás. Mají tam všechna práva,“ zdůrazňuje Marie Šabacká. Zřejmě kvůli úbytku mořského ledu jsou ale stále častěji vidět na pevnině. 

I když se umí pohybovat po celé Arktidě a jejich populace nejsou úplně izolované, zůstávají zranitelným druhem a symbolem klimatické změny. „Míra ohrožení je v různých částech Arktidy různá,” upozorňuje Jakub Žárský. Lední medvědi jsou ohrožení hlavně v jižních areálech, jako je Hudsonův záliv v Kanadě.

Polární biologové Jakub Žárský a Marie Šabacká, moderátorka Martina Mašková a filmař Steve Lichtag.

Co víme o chování matek ledních medvědů s mláďaty? Jak v polárních oblastech fungují enzymy? Jak lidské tělo reaguje na dlouhodobý chlad? Poslechněte si celou Laboratoř. Moderuje Martina Mašková, debatují biologové Marie Šabacká a Jakub Žárský, spoluúčinkuje filmař Steve Lichtag.