Alexandr Mitrofanov: Ruská zima bude ještě dlouhá

3. únor 2023

Téměř před rokem rozpoutalo Putinovo Rusko ničivou válku proti Ukrajině. Hynou tam lidé, města mizí v rozvalinách po barbarských útocích ruské armády, stovky tisíc Ukrajinců jsou mimo domov a nevědí, kdy se budou moci vrátit, Evropa pociťuje ekonomické následky války… Je přirozené, že by každý chtěl vědět, alespoň přibližně, kdy už skončí ta ruská zima, kterou Kreml vnucuje cizím zemím.

Přesnou odpověď nedává nikdo. Ani v Moskvě dodnes nedokázali říct vlastnímu obyvatelstvu, jaký je ten tajemný plán, podle něhož, jak tvrdí Putin, běží tato „speciální vojenská operace“, jak to zní v Rusům nařízené kremelské hantýrce.

Čtěte také

Nezbývá než sledovat, co říkají ti nahoře a především samotný Vladimir Putin. Ve čtvrtek 2. února navštívil Volgograd kvůli oslavám 80. výročí vítězství Rudé armády ve Stalingradské bitvě. Město se při té příležitosti nakrátko přejmenovalo zpět na Stalingrad a byl odhalen nový Stalinův pomník.

Putin prohlásil: „Nyní bohužel vidíme, že ideologie nacismu ve svém současném hávu, v současné podobě znovu vytváří přímé ohrožení bezpečnosti naší země. Znovu jsme nuceni postavit se na odpor agresi kolektivního Západu. Je to neuvěřitelné, ale je to fakt, znovu nám vyhrožují německými tanky Leopard s kříži na bocích.“

Rok 2023 bude rozhodující 

Putin slíbil, že Rusko vojensky odpoví a že nepůjde pouze o tanky. „Rusko si je jisto, že je v právu, je si jisto svým vítězstvím,“ řekl Putin.

Čtěte také

Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti na dálku šéfa doplnil vyjádřením ohledně možného ukončení války: „Chceme, aby to skončilo, ale faktor času tady není důležitý, je tady důležitý faktor podstaty, faktor kvality těch závěrů, které zajišťujeme pro náš lid, pro ty lidi, kteří chtějí zůstat součástí ruské kultury a které kyjevská junta dlouhé roky, pochvalována Západem, připravovala o vše ruské.“

Jak lze vyvodit z těchto výroků, Kreml nehodlá válku ukončovat. Vnitřní situace v Rusku tomu odpovídá. Atmosféra v zemi je stále napjatější pro každého, kdo hlasitě nepodporuje současnou státní moc. Absurditu dění dobře vykresluje nedávný požadavek ministerstva kultury vůči světoznámé Treťjakovské galerii, aby poskytla kontrolní zprávu, zda a v jaké podobě se v jejích sbírkách vyskytují díla, která jsou v rozporu se současnou ruskou ideologií. Požadavek vznikl na základě udání, které na galerii napsal občan, jemuž se nelíbily vystavené obrazy.

Alexandr Mitrofanov

Filozof a politolog Vladimir Pastuchov léta žije v nucené emigraci, ale, jak sám říká, neustále pozoruje situaci v Rusku. Podle něj v dlouhodobé perspektivě Rusko „buď tuto válku prohraje osamocené, anebo, v nejhorším možném případě, ji prohrají všichni spolu s ním v jaderné apokalypse“. Podle Pastuchova ale právě rok 2023 bude rozhodující a zlom může nastat ve prospěch té strany, která bude ve válce stále mít vůli k boji a vítězství.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Spustit audio