Alexandr Mitrofanov: Průměrný Rus zažívá informační šrapnely

Ruští občané by měli brát sebou k ledové vodě známé či příbuzné, doporučuje šéf ministerstva pro mimořádné situace v Kurganské oblasti
Ruští občané by měli brát sebou k ledové vodě známé či příbuzné, doporučuje šéf ministerstva pro mimořádné situace v Kurganské oblasti

Běžný ruský konzument informací byl v minulých letech zásobován z oficiálních zdrojů zpravidla jen zprávami, jak zle se mají na Ukrajině a na Západě.

Nyní se ale i v oficiálních médiích objevují hotové šrapnely z Ruska. Pokusil jsem se o shrnutí minulého týdne.

Alexandr Mitrofanov: Proč nepovolený film vzbudil v Rusku mimořádný zájem

Ruský režisér Alexej Krasovskij

Ministerstvo kultury Ruské federace nesmí vydat distribuční povolení pro film Alexeje Krasovského Svátek.

Začnu pozitivní zprávou: od 1. ledna úřady povolily Rusům sbírat klestí bez potrestání. Jenže úředníci v jednotlivých regionech vylepšili obecný zákon vlastními příkazy a zákazy.

Internetový právní rádce uvádí: „Nezapomeňte předem informovat příslušné orgány výkonné moci o záměru přemístit klestí z lesa do vašich domovů. Dávejte obzvlášť velký pozor na to, aby množství klestí, které vynášíte, zkontrolovaly úřady PŘEDTÍM, než opustíte les. Navíc je vaší povinností odnést klestí z lesa týž den, co jste ho nasbírali.“

To chce pevné zdraví, že. V sobotu proběhne v Rusku tradiční koupání v ledové vodě na počest Zjevení Páně. To je bezesporu příznak zdravého těla. Jenže místní šéf ministerstva pro mimořádné situace v Kurganské oblasti upozornil na tiskové konferenci, aby občané s sebou brali k ledové vodě známé či příbuzné, aby pak nebyly potíže se svědky, kteří by identifikovali mrtvolu.

Dobrá zpráva z Baškortostánu

Alexandr Mitrofanov: Putin může za všechno, myslí si více než polovina Rusů

Vladimir Putin

Z Ruska přicházejí stále nové informace o zhoršování nálady lidí. Dnes už nejde o střední vrstvu, která se stala hlavním aktérem velkých demonstrací především v Moskvě před sedmi lety.

Ale když to jeden přežije, pak se aspoň dobře nají. V Moskvě právě vznikla mapa skládek, na kterých se může méně majetný občan dobře napapat. Ono totiž stravování v lepších podmínkách má své mouchy.

V Odincově u Moskvy se takhle jeden chtěl nasvačit ve fastfoodu a málem natáhl brka. Ležel tam u stolku, u kterého právě obědvali dva doktoři ze záchranky. Dojedli a odešli, aniž si ho všimli.

Doktoři ale byli pro tohoto chlapíka cizí. Ve vesnici Vasiljevka v Amurské oblasti se jedna paní zpila pod obraz a příbuzní nevěděli, co s ní, tak jí šoupli policajtům a ti ji zas hodili rovnou do márnice. Přitom byla jenom hodně společensky unavená. Než na mýlku přišli, bylo po ní. Teď už doopravdy.

Alexandr Mitrofanov: Rusové cítí sociální napětí a netroufnou si plánovat budoucnost

00583955.jpeg

V Rusku začínají být populární sociologické průzkumy a názory sociologů a politologů víc než kdykoli v předchozích letech. Lze to vysvětlit všeobecně sdíleným pocitem, že země vstupuje do období nestability, přičemž vývoj a finále tohoto procesu nejsou široké veřejnosti vůbec jasné.

Pak je to lepší bez mýlek, jak se to stalo v Orsku, kde matka pěti dětí popíjela se starším sousedem, naštvala se a ubila ho nejdřív válečkem, pak stoličkou. Děti pak půjdou do školy a tam je třeba seřeže učitelka jako v Togliatti. Nebo naopak zvlčí a ukopou téměř k smrti učitelku ony jako v Syzrani.

A kdyby to dotáhly až na vysokou, možná budou sledovat případ 70leté profesorky práva na Samarské univerzitě, kterou vyšetřuje tajná služba FSB jako osobu ohrožující národní bezpečnost kvůli tomu, že neseděla po celou dobu svého úvazku na židli v budově univerzity.

Nebudou tedy zprávy o úspěších ruského státu záchranou? Nebudou. Nad Japonským mořem se srazily dvě ruské stíhačky Su-34. A nová raketa Angara nikam nepoletí, protože podle výrobce ji mohou její motory na startu zničit.

Alexandr Mitrofanov

Jenže se v tomto týdnu vyskytla i dobrá zpráva. V Baškortostánu spadl 29letý chlap ze střechy osmipatrového domu do ventilační šachty a přistál až dole na zemi. Co myslíte, že se stalo? Přežil.