Petr Janyška: Donald Tusk dostal důvěru parlamentu. Má tak ještě dva roky

13. červen 2025

Téměř před 14 dny si Polsko zvolilo prezidentem Karola Nawrockého, člověka, kterého ještě v prosinci nikdo neznal a kterému národovecká strana Právo a spravedlnost (PiS) vyrobila ideální image především na sociálních sítích. Nad liberálem Rafałem Trzaskowským zvítězil těsně rozdílem dvou procent, každý z nich dostal 10 milionů a pár set tisíc hlasů.

Potvrdil se tak letitý fakt, že Polsko je a zůstává hluboce rozděleno na dva tábory: liberální, proevropský a proti němu národovecko-klerikálně-sociální včetně stále významnější části voličů tíhnoucích ke krajní pravici. Ten první tábor zosobňuje stále Donald Tusk, ten druhý Jarosław Kaczyński, oba jsou stále hlavními aktéry země.

Čtěte také

Po Nawrockého dost těsném vítězství byla vítězná národovecká pravice v euforii. Volbu prezidenta interpretovala, jako by teď nastal v Polsku obrat o 180 stupňů. Nový prezident prý zvítězil proto, že voliči chtěli konec Tuskovy vlády.

Kaczyński přišel ihned s nápadem, že by měl Tusk odstoupit a že by jeho vládu měla nahradit vláda úřednická. Nápad ovšem brzy vyšuměl, bylo jasné, že Kaczyński pro něj nemá v parlamentu oporu.

Zbořit zdi neávisti

V táboře koaliční vlády vyvolala prezidentská prohra naopak konsternaci. Od chvíle, kdy před 1,5 rokem koalice vyhrála parlamentní volby, sledoval premiér Tusk jasnou strategii: Přečkat první období, dokud je v čele státu Andrzej Duda, který brzdil vládní kroky, jak mohl, vyhrát volbu prezidenta a potom spustit naplno reformy.

Čtěte také

Nawrockého výhra tenhle plán ale postavila na hlavu, Tusk a jeho koaliční partneři musí vymyslet novou strategii jak fungovat s novým prezidentem. Nawrocki bude ovšem podle všeho chtít jít s vládou do konfliktu, je tvrdým hráčem.

Zároveň ale před pár dny prohlásil, že bude prezidentem všech Poláků a bude chtít „zbořit zdi nenávisti“ ve společnosti. Takže uvidíme, až se 6. srpna ujme úřadu.

Uvnitř vládní koalice přišla po volební neděli pochopitelně kocovina, hned se objevily kritiky vinící z prohry Tuska, někteří mluvili i o premiérově odstoupení a nahrazení třeba lidovcem.

Čtěte také

Aby tomu chaosu učinil přítrž, požádal Tusk minulou středu o důvěru parlamentu. Tu dostal jednoznačnou, s převahou 33 hlasů, hlasovala pro něj bez výjimky celá vládní koalice. Tím uťal veškeré dohady o její pevnosti či nepevnosti a připomněl, kdo má v zemi většinu a tedy kdo bude ještě dva roky vládnout.

V Polsku má prezident trochu větší pravomoci než u nás, exekutiva je ovšem v rukou vlády. Opozice se nadále opájí úvahami o předčasných volbách, zatím to ale není reálné.

Tusk mění strategii

Tusk teď vymýšlí strategii pro nové období. V nejbližší době chce obměnit vládu a lze předpokládat, že bude v parlamentu, kde má většinu, prosazovat výrazněji než dosud reformy a předkládat je prezidentovi.

Petr Janyška

Pokud ten je šmahem odmítne podepsat, může být nařčen z toho, že blokuje kroky, které by Polákům přinesly lepší život, přístupnější bydlení nebo funkčnější soudy. A pokud bude myslet na svou budoucnost, některé zákony možná podepíše.

Jisté je, že už dnes začíná kampaň do parlamentních voleb za dva roky a že úkolem Nawrockého bude připravit půdu tak, aby je vyhrála strana PiS spolu s krajní pravicí jménem Konfederace. A naopak Tusk tomu bude chtít svými kroky zabránit. 

Autor je politický komentátor, nedávno vydal knihu Polsko vejpůl 

autor: Petr Janyška
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

    František Novotný, moderátor

    setkani_2100x1400.jpg

    Setkání s Karlem Čapkem

    Koupit

    Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.