Alexandr Mitrofanov: Matka nutila syna, žena muže, aby zemřeli ve válce na Ukrajině
Médium Current Time (rusky Nastojaščeje vremja) sídlí v Praze. Irina Sněgovská je jeho redaktorkou. Jednou na sociální síti zveřejnila svou ironickou báseň o ruské matce, která nutí syna, aby vstoupil k wagnerovcům. Protože má hodně nesplacených půjček a nemá práci.
Čtěte také
V reakcích se objevily pochybnosti, zda taková matka může vůbec existovat. Ale zároveň se ozvali muži, kteří potvrdili, že šlo i o jejich případy. Irina nakonec natočila reportáž se dvěma muži, kterých se tato situace bezprostředně dotkla, a také se ženou, jejíž nejbližší kamarádka vyhnala do války manžela, kterého neměla ráda, aby mohla zpeněžit jeho smrt.
Sergej distribuoval protiválečné letáky. Po výslechu na policii se rozhodl, že spolu s manželkou a ročním synem Rusko opustí. Rodičům ale nic neřekl, protože se chlubili tím, že jsou proputinovští patrioti. Matka mu ale prohlížela oblečení a našla potvrzení o výměně rublů za tvrdou měnu. A začalo peklo.
Hanba smytá vlastní krví
Křičela, že je ruský chlap a má jít do války splatit vlastenecký dluh. Podle Sergeje nepotřebovala peníze, které by za jeho mrtvolu dostala od státu, protože rodiče jsou dobře hmotně zajištěni.
Čtěte také
„Musela mít něco, díky čemu by na mě mohla být pyšná. Vždycky s tím měla problémy,“ řekl. Vždyť byl proti režimu a matka byla jeho fanatickou přívrženkyní.
„Přála si, abych jako v Japonsku smyl ze sebe tuto hanbu vlastní krví. Aby se ze mě stal hrdina, o kterém bude všem vyprávět a bude na to patřičně hrdá.. Když jsem se jí zeptal přímo, jestli chápe, že mě na 90 procent hned první týden zabijí, odpověděla: Zato umřeš jako chlap. Všichni na tebe budou pyšní, tvůj syn Míša tě bude mít za hrdinu a manželka bude hrdinovou vdovou,“ vyprávěl Sergej.
Čtěte také
Matka zároveň nutila jeho mladšího bratra, aby Sergeje udal úřadům, že se schovává před plněním vlastenecké povinnosti. Vyhrožovala Sergejovi a jeho ženě, že jim sebere syna. Přesto se jim podařilo utéct do zahraničí.
Grigorij s manželkou a malým dítětem také nakonec Rusko opustil, i když na něj matka a další členové rodiny tlačili, že má jít do války. Prý nevěřil vlastním uším, když to slyšel.
Poté, co se matky zeptal, jestli si uvědomuje, že ho ve válce nejspíše zabijí, mu řekla: „Co já vím, třeba se vrátíš.“ Grigorij dodal, že jak svou matku zná, hodně se bála, že ji sousedé a známí pomluví, že vychovala zrádce.
Smrt za 7 milionů rublů
Anna redaktorce přiblížila příběh své bývalé nejlepší kamarádky Světlany, která neměla svého manžela ráda a nakonec ho vyštvala do války – s vidinou, že ho tam zavraždí a ona dostane 7 milionů rublů, za které se dá koupit slušný byt. Pro větší zisk do války s Ukrajinou také poslala vlastního otce.
Sergej a Grigorij se shodli, že jejich rodiče poznamenala státní propaganda nenávisti kombinovaná se stejnou propagandou pravoslavné církve. Z matky se tak podle Sergeje stala bytost, ze které leze fašismus.
Autor je komentátor serveru novinky.cz
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka