Adam Černý: Co prozradil summit NATO?
Ofenzivní způsob, který zvolil americký prezident na summitu NATO a vzápětí i stejný tón, který použil v rozhovoru pro britský The Sun před návštěvou Londýna, v němž kritizoval premiérku Mayovou, co se týče brexitu, připomněl, že v kořenu slova ofenzíva najdeme slovo, které se do češtiny překládá jako urážka.
Souvisí to s tradicí, která nabádá chovat se k ostatním zdrženlivě, což nebývá nejnápadnější vlastností Donalda Trumpa. Pramení z jeho obchodnické zkušenosti, kdy stupňování sázek a hrozby odchodem patří k repertoáru taktických nástrojů, jejichž použití i případně zneužití slouží k posílení vlastní vyjednávací pozice.
Známky vnitřního rozkladu
Podobné postupy se používají i v mezinárodních vztazích, ale tam však mají své limity, což platí zvláště pro jednání uvnitř aliance, jakou v daném případě představuje NATO.
Veřejná demonstrace nátlakové metody, jakou na summitu zvolil úřadující americký prezident, přiměla sice evropské spojence dát najevo, že začnou plnit své závazky navýšit výdaje na obranu, ale až okázalá veřejná nesvornost představovala tu nejlepší zprávu do Moskvy a do Pekingu, kde jsou si dobře vědomi, jakou váhu v mezinárodních vztazích představuje bezpečnostní svazek dnes už takřka třicítky zemí.
V diplomacii, ostatně i jako v mezilidských vztazích, je vždy výhodnější, pokud se vám podaří rozložit početnější a silnější konkurenci, a nejlepší je, pokud konkurence jeví známky vnitřního rozkladu.
America first
Není vyloučeno, že Donald Trump svým přístupem chce jen dosáhnout toho, aby se náklady na společnou obranu dělily rovnoměrněji mezi všechny členy NATO. Až ale Evropané začnou vydávat na obranu slibovaná 2 procenta hrubého národního důchodu, stejně vzhledem k velikosti ekonomik jednotlivých zemí, zůstane americký podíl zdaleka největší.
Čistě počtářský přístup, který může nyní zapůsobit, však obsahuje jeden nepřehlédnutelný nedostatek. Pracuje se s magickým číslem dvou procent, na stole však neleží jednoznačná a na analýze dnešních i blížících se rizik založená koncepce, z níž se dá odvodit, jaké obranné systémy a schopnosti je třeba posilovat nebo nově budovat. Praktičtěji řečeno, za co a také s kým se ony zvyšované zbrojní výdaje mají utratit.
Americký prezident nejspíše předpokládá, že nové zakázky budou adresovány do Spojených států, což by pomohlo korigovat nerovnováhu v zahraničním obchodu. Tady je namístě připomenout dva argumenty, zaprvé, spojenci mezi sebou nevedou obchodní války a zadruhé, proč by se Evropané co se týče nákupu zbraní neměli držet vlastní verze trumpovského Amerika v první řadě?
Související
-
Nepředvídatelný Trump plní sliby. Provede nyní reset ve vztazích s Ruskem?
Svou evropskou cestu začal Trump setkáním s lídry zemí NATO. A skončí ho rozhovorem s lídrem země, která NATO považuje za nepřítele – Vladimirem Putinem.
-
Trump je paranoidní sadista s nedostatkem empatie, vypozorovali experti a žádají vyšetření
Nemá kolem sebe žádné „dospělé“, obklopuje se „zkaženými a agresivními poskoky“ a míra jeho lhaní je patologická, tvrdí autoři komentáře.
-
Summit NATO: Napětí nevzniklo až po příletu Trumpa do Bruselu, komentuje analytik Slezák
Speciál Plusu na téma summit NATO. Hosté: Michael Romancov, Daniel Anýž, Filip Nerad, Milan Slezák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.