Trump je paranoidní sadista s nedostatkem empatie, vypozorovali experti a žádají vyšetření

9. červenec 2018

Skoro každý den stupňuje americký prezident Donald Trump osobní útoky na jiné země a jejich představitele, na chudé a slabé i na rodiny migrantů. Alespoň to tvrdí komentář v jihokorejském deníku Korea Herald jehož autory jsou Jeffrey Sachs ze Střediska pro udržitelný rozvoj Kolumbijské univerzity a psychiatrička Bandy Leeová z Lékařské fakulty Yaleovy univerzity.

Akademici připomínají, že Trump donedávna obhajoval také bezcitné oddělování dětí migrantů od jejich rodičů. I když ho ale hněv veřejnosti přinutil od této praxe ustoupit, jeho „útočná“ povaha se podle nich brzy projeví jinde.

Většina pozorovatelů vykládá výbuchy amerického prezidenta jako kroky určené jeho voličům či kamerám anebo proto, aby připravil veřejnost na svá budoucí rozhodnutí. Sachs a Leeová však mají jiný názor. Stejně jako někteří další odborníci na duševní zdraví jsou přesvědčení, že Trump trpí několika psychopatologickými poruchami, a je proto nebezpečný světu.

Čtěte takéTrump má výraznější psychopatické rysy než Hitler, tvrdí vědci z Oxfordu

Autorská dvojice píše, že Trump vykazuje příznaky nejméně tří nebezpečných chorob – paranoie, nedostatku empatie a sadismu. Paranoia je forma odtržení od reality, kdy pacient vnímá neexistující hrozby. Vytváří je pro jiné a bojuje proti imaginárnímu nebezpečí.

Nedostatek empatie zase může pramenit z toho, že se člověk příliš zabývá sám sebou a považuje druhé za pouhé nástroje. Nevyvolává v něm výčitky, když ubližuje druhým, pokud to slouží jeho účelům. A sadismus znamená, že danému jedinci dělá radost, když druhým způsobuje bolest nebo je ponižuje, zejména pak ty, které považuje za hrozbu, vysvětlují experti.

Patologický lhář

Přesvědčení Sachse a Leeové, že šéf Bílého domu těmito problémy skutečně trpí, vychází z pozorování jeho počínání, minulosti i četných svědectví z prezidentova okolí. Není tak podložené nezávislým psychiatrickým vyšetřením, k němuž však oba odborníci vyzývají. A zdůrazňují, že tyto problémy mají tendenci se zhoršovat, pokud takový člověk získá moc nad druhými.

Aby Trump své útočné kroky ospravedlnil, „neustále a zatvrzele lže“, má jasno názorový sloupek. Poukazuje na analýzu deníku Washington Post, která vypočítává, že Trump od nástupu do úřadu pronesl už více než tři tisíce falešných či zavádějících tvrzení a jeho lhaní se v posledních týdnech stupňuje.

Donald Trump

Rovněž prezidentovi nejbližší přiznávají, že Donald Trump stále častěji nedbá umírněných rad svých poradců. Nemá kolem sebe žádné „dospělé“, upozorňují Sachs a Leeová s tím, že se obklopuje „zkaženými a agresivními poskoky“, kteří jsou ochotni ho poslouchat. To ovšem zapadá do jeho psychologického profilu, zdůrazňují experti.

Trumpovo divoké přehánění z posledních týdnů pak prý ukazuje, že příznaky se povážlivě zhoršují. Příkladem je třeba jeho opakované tvrzení, že nepřesvědčivý výsledek summitu s Kim Čong-unem znamená konec jaderné hrozby severokorejského režimu, nebo „zcela lživý“ výrok, že za nucené rozdělování rodin migrantů na hranicích s Mexikem mohou demokraté, a nikoli jeho politika.

Čtěte takéCyril Höschl: Jsou mechanismy, které duševně nemocné přímo selektovaly do vůdčích postavení

Washington Post nedávno napočítal 29 lživých nebo zavádějících prohlášení na jediném Trumpově veřejném vystoupení, trvajícím pouhou hodinu. „Taková míra lhaní je patologická,“ tvrdí autoři v deníku Korea Herald.

Dějiny jsou plné narušených jedinců

Jelikož Trump ve skutečnosti postrádá schopnost vnutit svou vůli ostatním, je jeho postoj „zárukou nekonečného cyklu výhrůžek, protivýhrůžek a eskalace,“ soudí Jeffrey Sachs a Bandy Leeová. Po každém taktickém ústupu tak následuje nová prezidentova agrese.

Za takovou oba akademici označují případ stupňující se reciproční obchodní války mezi Washingtonem a stále se zvětšujícím počtem zemí. Totéž pak platí o Trumpově jednostranném odstoupení od mezinárodních dohod a vystoupení z mezinárodních orgánů, jako klimatická dohoda z Paříže, smlouva o omezení íránského jaderného programu nebo odchod z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC).

Trump neudrží pozornost a trpí demencí, bojí se jeho poradci podle autora kontroverzní knihy

Donald Trump

Michael Wolff, autor knihy „Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu“, popisuje amerického prezidenta jako zbohatlíka, kterému to nešlo ve škole. Ve své knize tvrdí, že mnoho poradců Donalda Trumpa se obává, že prezident trpí poruchou učení, ADHD neboli poruchou pozornosti, či že se u něj dokonce projevuje rané stádium demence.

Trumpova údajná paranoia má prý navíc za následek zvýšené geopolitické napětí. Tradiční spojenci, kteří nejsou zvyklí jednat s americkými představiteli s vážnou duševní poruchou, jsou podle Sachse a Leeové viditelně otřeseni. A odpůrci Spojených států toho zase využívají.

Mnozí prezidentovi stoupenci si pak jeho „ostudné lhaní“ vykládají jako odvážné vyslovování pravdy a zahraniční politici mají zase sklon považovat jeho verbální útoky za politickou strategii. „To je však nedorozumění – jde o projevy vážných psychologických problémů,“ myslí si komentář.

Text v jihokorejském listu připomíná, že dějiny se jen hemží narušenými jedinci, kteří se dostali k moci jako budoucí spasitelé, ale pak se z nich stali despotičtí vládci a vážně poškodili společnost i druhé. Svou silou vůle a sliby o slavné budoucnosti si získávají přívržence.

„Pokud však existuje nějaké ponaučení z patologie tohoto druhu lidí u moci, pak to, že její dlouhodobé výsledky jsou pro všechny nevyhnutelně katastrofální,“ varují Jeffrey Sachs a Bandy Leeová v deníku Korea Herald.

autor: gzb
Spustit audio

Související