Aby píseň zlidověla, musí být symbolem něčeho, co má každý uvnitř, míní hudebník Plocek

31. leden 2023

Největší audioportál na českém internetu

Jiří Plocek | Foto: František Tichý, Český rozhlas

Poslechněte si celé Hovory Petra Viziny

„Aby nějaká píseň zlidověla, musí být pro lidi srozumitelným, intenzivním, rezonujícím symbolem něčeho, co je u nich uvnitř,“ myslí si hudebník, skladatel a kulturní publicita Jiří Plocek. „Dobří tvůrci jsou schopni pojmenovávat duchovní skutečnosti, které jsou v našem lidském vývoji, a to tak, aby to vzali za své a píseň považovali i za formulaci svých životních zážitků.“

„V ten moment písnička zapůsobí. Stejně tomu bylo u starých lidových písní, které se byly schopny prosadit i po staletích. Udržely se hlavně ty, které se neustále vracejí k tomu, co v sobě nosíme po staletích i my. Tam je to jasné. Tam víme, že to něco pojmenovává, co má stálou platnost.“

Čtěte také

„U písní nových, řekněme za posledních 50 60 70 let, po druhé světové válce, se už teď začíná jevit, že jsou písničky, které jsou nadčasové. Které přežívají své tvůrce a které asi zůstanou v trezoru nebo v klenotnici písniček, které žijí stále. Patří do lidských duší natrvalo,“ myslí si Plocek.

Co o nás říkají písně, které posloucháme a které si zpíváme? Zpívají si Moravané víc než Češi? Vznikají i dnes písně revoluční a nové náboženské chorály? A dokáže nás ještě nějaká píseň spojit?

Hostem Hovorů je hudebník, skladatel a kulturní publicita Jiří Plocek, ptá se Petr Vizina. 

autoři: Petr Vizina , lup

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.