90 stupňů, které změní svět. Robotici z Liberce vyvíjí stroj pro 3D tisk domů, který zvládne i pravý úhel

Poslechněte si reportáž Petra Kološe o 3D tisku ostrých a pravých úhlů
Vědci z Liberce připravují stavebního robota, který by měl zvládnout to, na čem týmy ostatních expertů ve světě pohořely: vytisknout pravý úhel. Jednou z významných překážek rychlejšího rozvoje aditivní výroby – nebo také 3D tisku – jsou totiž nezvyklé tvary budov. Existující stavební roboti totiž zvládají především oblé tvary a fluidní křivky, což ale v našem prostoru vyhovuje vkusu jen menšiny stavebníků. Model přelomového robota by měl být hotový zhruba v lednu 2022.
Hlavní výhodou nového robotického ramene, které vzniká pod vedením experta Václava Záda v laboratořích Technické univerzity v Liberci, má být schopnost zastavit na pár vteřin koncový díl s tiskovou hlavou. Stroj tak zvládne ostré úhly.
„Už teď máme hotový model 1:4, který nám funguje, ale ještě tam jsou nevhodné pohony,“ říká liberecký robotik s tím, že u dalších strojů vědci použijí výhradně robotické pohony a harmonické převodovky. Díky nim bude rameno mnohem přesnější.
Čtěte také
Práce na finálním robotovi začnou hned, jak si vědci ověří své postupy na modelu 1:2. Ten by chtěli dokončit začátkem příštího roku. Právě velký dosah – tedy přes 5,5 metru – má být jednou z velkých výhod libereckého vědeckého projektu.
Ostatní týmy v branži totiž obvykle používají obyčejná průmyslová ramena, která jsou určená například pro svářečské práce v automobilkách.
Liberecký robot je navržený tak, aby se jeho koncový článek – tedy ten, co ponese tiskovou hlavu – uměl zastavovat nezávisle na ostatních. Bude to sice znamenat značnou výzvu pro ovládání robota, ale výsledkem by mělo být světově unikátní zařízení, které zvládne tisknout i ostré rohy a pravé úhly.
Místo oceli skelná vlákna
Na stavbách, kde budou jednou liberečtí roboti nasazeni, by prý v budoucnosti nebylo potřeba žádného bednění a ani oceli, což znamená další úsporu nákladu za lidskou práci.
Čtěte také
Ocel by podle plánů libereckých vědců nahradila skelná vlákna. Robot s nimi bude umět lépe pracovat a navíc nekorodují.
S aditivní výrobou je ale spojená řada velkých technických výzev. Kromě samotného robotického ramene je tu třeba ustavení a zaměření na stavbě, kontrola práce nebo výrobní směs. Tu pro libereckého robota vyvíjejí v takzvaném testbedu na pražském ČVUT v Kloknerově ústavu.
Poslechněte si reportáž Petra Kološe.
Související
-
Nejlepší roboti SPOT a DAISY trénovali záchranářské práce v Býčí skále. V září chtějí dobýt Ameriku
Čeští robotici by rádi dokázali, že mají nejlepší záchranářský tým na světě. Teď se připravují na nejprestižnější robotickou soutěž světa – DARPA Subterranean Challenge.
-
Jak zadržet jaderný odpad? I obyčejný cement dokáže udržet některé radioaktivní prvky
Ukazuje se, že běžný stavební cement je schopný zadržovat některé radioaktivní prvky. Cílem výzkumu je najít materiál, který je zadrží stabilně po stovky i tisíce let.
-
Lidský pot bude pohonem chytré elektroniky. Napájet může třeba hodinky nebo zdravotnické senzory
Japonští vědci představili výkonné generátory elektřiny, které fungují jen díky lidskému potu. Svůj objev představili v impaktovaném časopisu Journal of Power Sources.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.