10 let slaví i pořad Natura. Připomeňte si, co všechno jsme vysílali
Český rozhlas Plus slaví 10. narozeniny a s ním i týdeník Natura. Ekologie byla od začátku pevnou součástí vysílání stanice mluveného slova, nejdřív jako Ekofórum, od roku 2015 jako Natura.
Ve spolupráci s předními vědci a environmentalisty a také organizacemi Greenpeace, Duha, Arnika, Nadace Partnerství a dalšími se pořad snaží ukázat, že žít udržitelně a ekologicky neznamená stát se zaslepeným aktivistou, ale víc přemýšlet o našem vztahu k životu, planetě, přírodě i ostatním lidem.
Ve speciální Natuře k 10. narozeninám Českého rozhlasu Plus se dozvíte, jak každý náš nákup ovlivní ekosystém planety, jak připravit naše města i domovy na extrémni výkyvy počasí, co chybí a co naopak přebývá našim lesům, co všechno vdechneme při pobytu na rušné křižovatce, kolik toxinů lze najít v našich předmětech denní potřeby nebo jak šťastně žít s rodinou a dvěma dětmi v maringotce.
Speciální vydání Natury připravila Markéta Ševčíková.
Související
-
Američané na Floridě změny klimatu pochopí, ale teprve až budou mít mokré zadnice, říká geolog
Profesor Henry Briceno tvrdí, že když přijde dvakrát ročně na Floridu takzvaný královský příliv, jsou města jako Miami nebo Miami Beach zaplavovaná.
-
Zajímám se o životní prostředí i změny klimatu. Ale to není totéž, píše ve své knize George Marshall
George Marshall je britský odborník na komunikaci, bojovník za ochranu lesů a deštných pralesů, spisovatel a také stavitel vlastního domku v Oxfordu.
-
Jak se adaptovat na změny klimatu? V soutěži Adapterra Awards zaujaly projekty s lesy i alejemi
Mezi výherci je třeba třicetiletý experiment s nepasečným lesním hospodařením, ekocentrum ve slaměném domku nebo ekologický domov pro seniory.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.