Zvýšení cen energií je příliš razantní, kritizuje Gloc ze Sdružení obrany spotřebitelů
Čeští zákazníci zaplatí příští rok za energie podstatně větší částky než dosud. Některé domácnosti ročně vydají až o tisíce korun víc. Musejí dodavatelé takto zdražovat?
„Zdražení není určitě přehnané. Za poslední rok vzrostly ceny elektřiny na velkoobchodních trzích o více než 50 %, zatímco zdražení se pohybuje do 10 %,“ uvedl v pořadu Pro a proti místopředseda Asociace nezávislých dodavatelů energií a šéf Yello Energy Michal Kulig.
Ten připomněl, že dodavatelé nezdražili od roku 2011. „A ceny rostou už delší dobu. V roce 2017 stála megawatthodina přibližně 30 euro, dnes je to okolo 54 euro.“
Chceme trh kultivovat a předcházet problémům se zprostředkovateli. Ale většina z nich nefungovala špatně. Energetický regulační úřad řešil kolem 10 tisíc stížnosti, ale proběhlo 500 tisíc změn dodavatele elektřiny, takže jde o relativně malé číslo a většina zákazníků ušetří.
Michal Kulig
Kulig uznal, že podíl silové elektřiny je menší. „Ale spotřebitele vždy zajímá, kolik zaplatí celkem, což jsou ty jednotky procent... Na trhu je více než 80 aktivních hráčů, kteří nabízejí dodavatelům elektřiny různé ceny, slevy a bonusy, takže dodavatelé mají z čeho vybírat.“
„Je možné, že pravděpodobně dojde v roce 2019 k dalšímu zdražení. Řekl bych ale, že nepřevýší zdražení, které je dnes,“ odhadl Michal Kulig.
Tzv. šmejdi se soustředili na zprostředkování prodeje elektřiny
Petr Gloc ze Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace považuje nárůst cen za přemrštěný. „Navíc je výhled, že se elektřina přes zimu zlevní, takže zdražení je nesmyslně vysoké... Zvyšování ceny je nezbytné, ale nemělo by být tak razantní.“
Konkurence u nás prý funguje, stejně jako Energetický regulační úřad. „Co ale nefunguje. jsou tzv. zprostředkovatelé dodavatelů energií. To je právě důvod, proč máme obrovský nárůst. Kvůli zprostředkovatelům dochází ke změnám neregulérně a spotřebitelé na to většinou doplácejí.“
Tzv. šmejdi se dnes přesunuli do tohoto sektoru, obcházejí lidi a nabízejí jim přes takzvanou aukci energií levnějšího dodavatele. Bohužel to většinou není pravda: shání dodavatele, který je levnější než dominantní dodavatel na trhu, spoléhají na to, že se spotřebitel ve změti smluv ztratí a bude platit velké smluvní pokuty.
Petr Gloc
Asociace prý zaznamenala případy, kdy si menší dodavatelské společnosti vytvoří vlastní aukční kancelář, přes kterou si shání nové odběratele. „A pokud je neseženou, tak jim to vůbec nevadí, protože mají příjem z pokut, které získají ze zmařené přihlášky.“
„Další zdražení očekávat můžeme, protože v Německu dojde k útlumu kromě jaderných i uhelných elektráren. I zde je předpoklad, že cena elektřiny dále poroste, než že by klesala,“ konstatoval možnost dalšího nárůst cen Petr Gloc.
Související
-
Elektřina i plyn v příštím roce podraží. Některé domácnosti si připlatí tisíce
Ceny energií pro tuzemské domácnosti příští rok stoupnou. Vyplývá to z oznámení Energetického regulačního úřadu, který část ceny stanovuje.
-
Lukáš Kovanda: Elektřina, plyn, teplo i voda, všechno zdraží. Proč přesně?
Energetický regulační úřad zveřejnil údaje o růstu regulované složky ceny elektřiny a plynu pro příští rok. Máme k dispozici střípek do mozaiky cen energií v roce 2019.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.