Zvrhlý Západ je fikce. Potratů, rozvodů i alkoholismu je v Rusku mnohem víc, míní filozof a kněz Tomáš Halík

22. srpen 2022

V těchto dnech si připomínáme 54. výročí srpnové invaze „bratrských“ vojsk do Československa. „Hlavním důvodem současné ruské agrese na Ukrajině je to, že Rusko je v situaci hospodářské, morální i demografické krize. A aby se oligarchové kolem Putina mohli v takové situaci udržet, musí národu nabídnout nějakou tu strhující vizi,“ soudí katolický kněz a teolog Tomáš Halík, který přemýšlí o kořenech ruské agrese. Takovou vizí je podle něj nostalgie po imperiální důležitosti.

„Tedy chceme-li, aby se nás celý svět bál, potřebujeme být silní. A k tomu potřebujeme rozšířit své území a nejdřív zabrat Ukrajinu.“ Putin se proto podle Halíka vydal cestou, která prý přesně kopíruje hitlerovskou taktiku.

Ruská propaganda líčí Putina jako nového svatého Konstantina, který povede válku proti zvrhlému Západu.
Tomáš Halík

Čtěte také

„Nejdříve obsadit území jazykově různé, v našem případě to byly Sudety, tvrdit, že to stačí, ale pak obsadit zemi jako takovou. A když to svět spolkl, šel Hitler tehdy dál.“

Je důvod se obávat, že podobné „choutky“ panují v okruhu lidí kolem Putina, uvažuje filozof.

„Oni se samozřejmě bojí, aby jiskra takzvaných barevných revolucí... nepřeskočila do Ruska a neprobudila se jim tam občanská společnost.“

Politická nevzdělanost

„A Putinův režim padne v okamžiku, kdy se občanská společnost probudí. To je ovšem velice těžké, protože ruská společnost je izolována od svobodných informací a bohužel mají i totální politickou nevzdělanost,“ soudí Halík.

Rusko navíc nemá zkušenost s demokracií, vůči které tam mají nedůvěru. „Takže v naprosté většině Rusů bohužel není touha po svobodné společnosti.“

V čele ruské pravoslavné církve jsou kolaboranti. Například patriarcha Kirill.
Tomáš Halík

„To, že nás svět nechápe, nemiluje, je vlastní ruské kultuře už od 18. století, stejně jako to, že Rusové spasí svět a přinesou mu tu velikou pravdu. To je v podvědomí Rusů po staletí,“ připomíná Halík.

Čtěte také

A dodává, že Putin si dobře uvědomuje, že není možné Rusům nabízet jen nostalgii po Sovětském svazu, ale že to musí mít nějaký duchovně náboženský rozměr. Proto se snaží využít pravoslavnou církev.

„V čele ruské pravoslavné církve jsou kolaboranti, například patriarcha Kirill, zřejmě bývalý Putinův kolega z KGB. Ruská propaganda byla i u nás zaměřena na konzervativní katolické kruhy. Líčí Putina jako nového svatého Konstantina, který povede válku proti tomu „zvrhlému Západu“. Kde jsou ty stejnopohlavní svazky a tak dále.“

Ovšem právě morální rozklad, na který konzervativní křesťané poukazují – potraty, rozvody, alkoholismus –, je v Rusku daleko ve větší míře než na Západě. „Představa zvrhlého Západu je z velké části fikce.“

„Takže se ruská propaganda snažila získat určitou část konzervativních křesťanů, ale myslím, že se už většině křesťanů otevírají oči a stojí na straně Ukrajiny,“ doufá Tomáš Halík.

Jak Halík vzpomíná na srpen roku 1968, jak prožil invazi a měsíce po ní? V čem se liší Ukrajinci od Čechů a čím bychom se mohli inspirovat? Poslechněte si celé Leonardo Plus s Lucií Vopálenskou.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.