Žijeme v éře bezprecedentního blahobytu, aféry v novinách jsou pěna dní, říká historik Rákosník
Premiér Andrej Babiš (ANO) veřejnost i přes nastupující hospodářskou krizi ujišťuje, že vláda vše zvládá na jedničku a Česko se nemá čeho bát. Daří se nám v historickém srovnání opravdu tak dobře?
„Premiérovi nelze mít za zlé, že volí takovou rétoriku. Vyplývá ze společenské dělby práce, že on potřebuje vykreslit období svého působení v politice jako mimořádně úspěšné. Stejně tak úkolem opozice je vládu co nejvíce očerňovat,“ konstatuje historik Jakub Rákosník, který se specializuje na hospodářské a sociální dějiny 19. a 20. století.
Byť můžeme mít námitky k jeho rozdělování mezi jednotlivé společenské vrstvy, tak z kvantitativního hlediska musíme uznat, že blahobyt je bezprecedentní.
Jakub Rákosník
Čtěte také
Současné rozložení politických sil podle něj odráží nespokojenost významné části populace s ekonomickou transformací v 90. letech – proto sílí krajní a radikální strany.
Rákosník zdůrazňuje, že hodnotit určité období je možné až s určitým časovým odstupem: „Roky 1927 a 1928 jsou jedny z nejúspěšnějších hospodářských let 20. století. Ale když si vezmete noviny z té doby, tak máte pocit, že společnost je na prahu občanské války.“
„Denní tisk je plný špíny a afér. Z perspektivy těchto let musí mít volič dost podobný dojem jako má dnes – jak je ta demokracie špatná a zkorumpovaná. Ale to je pěna na povrchu, s odstupem je to velmi úspěšné období,“ dodává historik.
Nejraději mám období, o kterých se nepíše v učebnicích – to znamená, že v zemi je relativně klid a nic převratného se neděje.
Jakub Rákosník
A nabízí i další srovnání: Adolf Hitler v roce 1936 ohromuje svět tím, jak rychle řeší hospodářskou krizi – ovšem za cenu, která nakonec vede ke 2. světové válce. „Ještě v 60. letech na něj velká část západních Němců vzpomínala, že nebýt války, tak to byl skvělý politik,“ upozorňuje.
Čtěte také
Naproti tomu československý ministr financí Alois Rašín v roce 1923 umírá jako velmi neúspěšný politik, který vyvolal do té doby nevídanou nezaměstnanost a nouzi. „Ale dnes je pro nás architektem československého ekonomického úspěchu a silné měny,“ podotýká Rákosník.
Idylický obraz první republiky se ovšem objevuje hlavně až po roce 1989, naopak po 2. světové válce panovala shoda, že se věcí mají dělat jinak a lépe než před válkou.
Podobně dnes také někteří v dobrém vzpomínají na období komunismu – na dostupné bydlení a rohlík za 30 haléřů: „Ale zapomínáme na to, jakou cenu jsme za to platili. Že luxusní zboží, elektronika nebo automobily byly neskutečně předražené. Pamatujeme si jen jednu část, a to je nebezpečí vzpomínek,“ uzavírá zástupce ředitele Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK.
Jak se dívá na připomínky výročí justiční vraždy Milady Horákové? A mají Češi dost hrdinů? Poslechněte si celé Interview Plus ze záznamu.
Související
-
Doba stagnace aneb Vítězný únor opravdu nebyl vítězným, popisuje historik
Co se vlastně stalo 25. února 1948? Už jen pojmenování tehdejších událostí není zcela jednoduché. Někteří konstatují, že to byl puč, jiní mluví o řešení politické krize.
-
Jak to bylo doopravdy: Bylo rozdělení Československa historickým neštěstím?
Jak se dívat na historii Československa? Během několika desetiletí tento stát prošel mnoha kritickými obdobími, a pak přišlo jeho rozdělení. Bylo to neštěstí?
-
Československo se snažilo být „odrakouštěné“, ale na Rakousko-Uhersko muselo navázat, míní historik
Jak moc Československo v roce 1918 navazovalo na Rakousko-Uhersko? Nový stát vznikl na troskách monarchie a její vliv se úplně odstranit nepodařilo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka