Ženy nejsou horší řidičky. Dodáváme jim potřebnou kuráž, říká Jenka Šubířová z iniciativy Ženy auta půjčují
Ženy auta půjčují je iniciativa, která narušuje mýty o ženách a automobilitě, zprostředkovává bezplatné sdílení vozů s cílem pomoci samoživitelkám a samoživitelům. Radka Jenka Šubířová, šéfka marketingu ve společnosti Hoppy Go, stála u vzniku projektu: „Snažíme se ženám dodávat kuráž a poukazovat na to, že nejsou horšími řidičkami. To dokládají data, která jsou k dispozici nejen na českém trhu,“ říká.
Jedním z nejčastějších důvodů, proč ženy aktivně neřídí, je strach. „A my se snažíme naší iniciativou dodávat ženám řidičkám kuráž, protože ten strach pramení z malé sebedůvěry ve vlastní řidičské schopnosti.“
„Ženy jsou sice trochu opatrnější a jezdí možná trošku pomaleji, ale to všechno jenom napomáhá tomu, že jsou ve finále lepšími a zodpovědnějšími řidičkami,“ nastiňuje.
Čtěte také
Iniciativa Ženy auta půjčují stojí podle Šubířové na vícero nohách. „Jedna noha poukazuje právě na ty stereotypy a dodává kuráž. Ta druhá, řekla bych možná ještě o něco důležitější, je ta, která pomáhá ženám, zejména matkám samoživitelkám, popřípadě pečujícím osobám, ve zpřístupňování mobility.“
„Narazili jsme totiž na to, že mobilita je pro ně téma velmi palčivé a důležité, kde v podstatě žádná pomoc dosud nabízena nebyla,“ popisuje.
A jak to celé funguje prakticky? „Například jste žena, matka samoživitelka a potřebujete si najít práci, k tomu si musíte dodělat nějakou kvalifikaci, a potřebujete proto dojíždět. Nemáte vlastní auto, protože to je v dnešní době velmi nákladná záležitost.“
„My jsme jediný subjekt na trhu, který vám umožní auto na měsíc ‚vlastnit‘, a tím pádem si třeba moct efektivně vyřešit nějaké následné vzdělávání k tomu, abyste potom mohla získat práci a vydělat si na to, abyste třeba auto jednou vlastnila,“ dodává Radka Jenka Šubířová.
Může sdílení vozů předcházet dopravní chudobě? Pomáhá stratégům komunikace umělá inteligence? A je běhání zdrojem energie pro péči o malé dítě při plném pracovním úvazku? Poslechněte si celý rozhovor v audiozáznamu. Moderuje Markéta Vozková.
Související
-
Jít dál. Dokument o tom, proč je důležité překonat stud z chudoby a říci si o pomoc
Prudké zdražování zejména energií a dalších položek dostává do finanční tísně nové domácnosti. Osob ohrožených chudobou přibývá.
-
Zkrácení délky rodičovské je v zájmu dítěte a výhodné je i pro stát, míní ekonomka Zapletalová
V délce rodičovské dovolené je Česko se čtyřmi roky na prvním místě v Evropě. „Bylo by dobré, kdyby ji stát sjednotil na tři roky,“ říká ekonomka z CERGE-EI Zapletalová.
-
Někteří si sami nepomůžou. Je v našem zájmu je nenechat spadnout do chudoby, věří ekonom Münich
Od listopadu loňského roku se zvýšil počet domácností, které musejí za bydlení dát víc než 40 procent svého příjmu. Jak velký je to problém, popisuje ekonom Daniel Münich.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.