Zeman klientům H-Systemu nepomohl, část vytunelovaných peněz totiž skončila u ČSSD, tvrdí Marvanová

25. červenec 2018

Klienti H-Systemu definitivně prohráli spor s insolvenčním správcem. Nejvyšší soud jim nařídil do 30 dnů vyklidit domy, ve kterých žijí. Podle soudce Zdeňka Krčmáře šlo o nejlepší ze špatných řešení a rozhodnutí uvítal i konkurzní správce Josef Monsport, umožní prý vypořádat věřitele rovným dílem.

„Rozumím argumentům Nejvyššího soudu, podle práva to tak je. Domnívám se ale, že zákon nelze uplatňovat tak, že vznikají takto velké křivdy. A není správné, aby proti sobě byly stavěny jednotlivé skupiny klientů,“ říká advokátka Hana Marvanová, která v kauze H-System zastupovala část podvedených.

Čtěte takéMiroslav Šlouf pracoval pro firmu H-System jako dealer

Podle prezidenta Miloše Zemana rozsudek Nejvyššího soudu společně s dalšími rozsudky vyvolává vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. „Se slovy prezidenta souhlasím, mluvím o tom mnoho let, a nejen na základě případu H-System. Soudy mnohdy uplatňují literu zákona nelidsky v rozporu s principem spravedlnosti a dobrých mravů,“ přitakává Marvanová.

Zeman prý ale měl možnost dávno věc řešit, byl totiž premiérem v době, kdy H-System krachoval, a byl jedním z lidí, na které se poškození obraceli.

„Nepomohl žádným způsobem a v průběhu trestního řízení se zjistilo proč – protože část vytunelovaných peněz skončila v pokladně Lidového domu. Spojkou mezi Petrem Smetkou a ČSSD a Milošem Zemanem byl Miroslav Šlouf. To je popsáno v rozsudku v kauze H-System,“ tvrdí Marvanová.

Absurdní výsledek

Petr Hartman: Klienti H-Systemu si u soudu ověřili, že za chyby se platí

Předseda senátu Nejvyššího soudu Zdeněk Krčmář v Brně k rozhodnutí ve sporu konkursního správce Josefa Monsporta a Stavebního bytového družstva Svatopluk (klienti H-Systemu)

Za chybné rozhodnutí se platí. Na vlastní kůži si to mohli ověřit klienti zkrachovalého H-Systemu.

Připomíná, že v H-Systemu přišlo o své úspory na tisíc rodin a nesmí se prý zapomínat ani na ty, kteří neměli možnost své domy dostavět. „Pokud by na úkor jedné skupiny byly uspokojovány jiné a pachatelé, kteří majetek vytunelovali, budou úplně stranou tohoto sporu, to je absurdní výsledek,“ dodává.

Marvanová upozorňuje na to, že tří ze čtyř aktérů kauzy se týkala amnestie prezidenta Václava Klause, zakladatel firmy Petr Smetka dostal trest 12 let vězení. Většina majetku zajištěného v trestním řízení zmizela, podle soudů ale zákonným způsobem, takže klienti nebyli odškodněni.

Podala jsem sérii žalob proti státu na náhradu nemajetkové újmy za průtahy a ministerstvo spravedlnosti stojí proti klientům a trvá na tom, že žádný nárok nemají. To je v rozporu se stanovisky Evropského soudu pro lidská práva.
Hana Marvanová

Právnička podala sérii žalob proti státu na náhradu nemajetkové újmy kvůli průtahům ve zhruba 20 let trvající kauze.

„Ministerstvo spravedlnosti stojí proti klientům a trvá na tom, že žádný nárok nemají. To je v rozporu se stanovisky Evropského soudu pro lidská práva,“ kritizuje Marvanová, za pravdu jí prý dal i Ústavní soud.

Kauza H-System
autoři: Michael Rozsypal , ert
Spustit audio

Související