Petr Hartman: Klienti H-Systemu si u soudu ověřili, že za chyby se platí

24. červenec 2018

Za chybné rozhodnutí se platí. Na vlastní kůži si to mohli ověřit klienti zkrachovalého H-Systemu.

S vidinou zisku nového bydlení vložili statisíce až miliony korun do projektu, který se z developerského relativně rychle proměnil v podvod. Inkasované peníze nebyly využívány pouze na výstavbu nových bytů a domů, ale mizely v jiných firmách a pochybných projektech. Nebylo divu, že se výstavba postupně zastavila, H-System se dostal do problémů a skončil v konkurzu.

Klienti H-Systemu prohráli spor s insolvenčním správcem. Musí vyklidit domy v Horoměřicích u Prahy, ve kterých žijí

H-System soud

Klienti H-Systemu definitivně prohráli spor s insolvenčním správcem. Nejvyšší soud jim nařídil vyklidit domy, ve kterých žijí. Bytové družstvo Svatopluk, které tvoří někteří bývalí klienti H-Systemu, jenž si svépomocí byty v Horoměřicích dostavěli, označilo rozhodnutí soudu za šokující. Podle soudce Zdeňka Krčmáře šlo ale o nejlepší ze špatných řešení. Informaci přinesla Česká televize.

Jak ukázal čas, různými zvláštními transakcemi a prodeji částí zbylého majetku za diskutabilní cenu se snižovala pravděpodobnost, že okradení klienti uvidí někdy zpátky podstatnou část zpronevěřené částky.

Nijak zásadně to nemění ani nejnovější rozhodnutí Nejvyššího soudu. Podle něj mají za svoje chybné rozhodnutí opakovaně zaplatit ti lidé, kteří se rozhodli sdružit do Stavebního bytového družstva Svatopluk a rozestavěné domy na vlastní náklady dobudovat. Nyní je mají do měsíce opustit. Tím mají umožnit správci konkurzní podstaty jejich prodej. Z inkasovaných peněz se mají uspokojit všichni věřitelé.

Za chybné rozhodnutí se platí

Pokud by k tomu skutečně došlo, mohli by se „těšit“ na částku v řádu tisíců korun. Větší naději na to, že by získali nějakou vyšší sumu, jim sebralo dění na začátku tohoto tisíciletí. Tehdy mělo zmizet kolem jedné miliardy korun. Kam, to se nepodařilo zjistit. Náhrady způsobené škody se nedočkají ani od bývalého šéfa H-Systému. Ten si už stihl odsedět 12 let ve vězení. Po jeho opuštění jen těžko zvládne splatit stovky milionů.

Bývalí klienti H-Systemu čekají na verdikt soudu. Hrozí jim vystěhování z bytů

02911795.jpeg

O osudu víc než padesátky rodin z Horoměřic u Prahy dnes rozhodne pražský městský soud. Projedná návrh konkurzních správců na vystěhování bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-System z bytů. Těch, které si sami dostavěli a za které zaplatili miliony korun.

Na svobodě tak může pozorovat, jak se jím podvedení klienti téměř 20 let trápí a snaží vyrovnat s rozhodnutím, že důvěřovali jeho projektu. Někteří k tomu přidali další chybu. Pustili se do dostavby na základě příslibu konkurzního správce. Jak ukázal nejnovější soudní verdikt, neměli tento krok dostatečně právně ošetřený. Proto prohráli a měli by byty a domy opustit, aby mohly být prodány. Považují to za nespravedlivé.

Jiní klienti, kteří buďto neměli šanci postupovat podobně, nebo nevěřili tomu, že je to po právní stránce možné, mohou mít opačný názor. Podle nich může být výrok Nejvyššího soudu vnímán jako takový, který měří všem okradeným stejným metrem.

Petr Hartman

Byť těm, kteří z nejrůznějších důvodů stavět nemohli, nebere střechu nad hlavou po 20 letech. O ni přišli už v 90. letech, kdy H-System zkrachoval.

Pokud nezvrátí verdikt Nejvyššího soudu soud ústavní, zůstane pro všechny okradené klienty drsnou realitou, že za chybné rozhodnutí se platí. I když s dovětkem, že za některé opakovaně a různě bolestivým způsobem.

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.