„Zelené“ změny je třeba zavádět pomalu, ne překotně a revolučně, radí národohospodářka Lipovská
Evropská komise se rozhodla, že investuje 100 miliard eur na přechod ke klimaticky odpovědnému hospodářství a ústup od hnědého uhlí. Můžeme v tomto případě mluvit o ekoměně?
„Ekoměna není v rámci evropských nebo českých struktur jasně definována,“ upozorňuje v pořadu Leonardo Plus národohospodářka Hana Lipovská.
Podle ní je nejen toto rozhodnutí Evropské komise spojeno s tzv. Zeleným údělem její nové předsedkyně a s globální otočkou k zelené ideologii. „Ta ale nesouvisí s ekologií nebo životním prostředím z biologického a ekonomického hlediska, ale souvisí s omašličkováním peněz.“
Je smutné, že diskuze z obou stran zatemňují pravou podstatu, která může znamenat riziko pro kteroukoliv ekonomiku, a tou je zásah do centrálního bankovnictví.
Hana Lipovská
Když se podíváme na ideologii Evropské centrální banky, tak vidíme obrovský zásah do smýšlení o centrálním bankovnictví, dodává ekonomka.
Čtěte také
V 2. polovině 20. století začaly centrální banky požadovat, aby běžné banky, které neměly své peníze kryty ani úsporami klientů, natož zlatem a dalšími aktivy, měly všechny své úvěry zajištěny tzv. kapitálovými požadavky.
„Tedy byla snaha, aby banky nevytvářely peníze úplně ze vzduchu, jak to dělají a mohou dělat, ale aby byly něčím alespoň trochu brzděny. Tím něčím byly třeba cenné papíry států, které jsou členy OECD.“
Dnes se ale stále častěji mluví o tom, že by tyto požadavky kapitálové přiměřenosti měly být i zelené. „A aby půjčování peněz bylo určováno nejen ekonomickou racionalitou, tedy tím, jestli jde o návratnou investici a je dlouhodobě ufinancovatelná, ale právě zelenými požadavky.“
Představme si, že máme vedle sebe dva podnikatelské záměry: jeden ekonomicky rozumný, dlouhodobě ziskový, který přináší práci lidem, a druhý zelený projekt, který je ale málo ziskový a velmi rizikový. Přesto ten druhý projekt dostane úvěr, protože je zelený, zatímco ten první není dostatečně zelený nebo je dostatečně hnědý.
Hana Lipovská
„Jako ekonoma mě zajímá, jak se to bude dělat, protože by pak bankovní úředníci měli být vzděláváni v tom, co je zelené, a měli by být schopni rozlišovat různé odstíny zelené.“
To by v praxi to znamenalo, že bankéři budou suplovat roli ekologů a environmentalistů. „Ale také expertů na kdeco z přírody, fyziky, chemie. To by bylo nesmírné ekonomické šílenství, které nedopadne na banky samotné, ale na běžného zaměstnance.“
Co bude nakonec ta dokonalá zelená energie?
Čtěte také
Ústup od spalování uhlí považuje Lipovská za rozumný, ale v praxi problematický. „Lidé budou muset něčím topit a není možné prodražit energii tak, že si soused na dědině nebude moci zatopit. Tím bychom se vrátili do období chudoby a zimy.“
„Otázkou je, co bude ta vyvolená, dokonalá zelená energie... V naší zemi jsme si zvykli na jádro, ale vidíme čím dál víc, že to rakouské „nein“ může významně ovlivnit i nás. Rakušané mají nejen divoké řeky plné vody, ale i exporty jaderné energie od nás.“
Opravdu chceme, aby si obyčejný, normální, český spotřebitel mohl koupit buď drahou, nejistou, neplánovatelnou, nepředvídatelnou zelenou a čistou energii, nebo očekáváme, že se smíříme s tím, že nám holt bude občas zima, protože si nezatopíme?
Hana Lipovská
Národohospodářka je přesvědčena, že i zde tzv. volná ruka trhu může nabídnout řešení. „Když se díváme na vývoj zemí, které postupně bohatly, tak vidíme, že přestávají postupně produkovat mimo jiné emise skleníkových plynů... a dbá se o to, aby bylo čistší i životní prostředí.“
„Obecně víme, že pokud se všem daří lépe, tak je najednou čas se zabývat se i tím, na co dříve peníze nebyly, tedy životním prostředím... Ale v první řadě musíme zabezpečit základní podmínky pro člověka.“
Zásahy státu v oblasti podpory například nových zelených technologií nutně vedou k překotné podpoře něčeho, u čeho se negativa objeví, až když je pozdě.
Hana Lipovská
Volná ruka trhu, argumentuje ekonomka, zaručuje naopak přirozený vývoj. „Takže si uvědomíme mnohé nevýhody a slabiny i to, jak se s nimi vypořádat.
„Když do toho zasáhneme shora, byť s dobrou myšlenkou, tak je nástup nesmírně rychlý a ve chvíli, kdy se začnou objevovat negativa, tak jsou v tak velkém rozměru, že už to nezastavíme. Proto má smysl někdy čekat, být trpělivý a nechtít dělat všechny změny revolučně,“ shrnuje Hana Lipovská.
Jak inspirativní může být pro euroamerickou oblast islámské bankovnictví? Jak udržitelné jsou „zelené peníze“ a co tento termín vlastně znamená? A potřebujeme vůbec veřejnoprávní média? Poslechněte si celé Leonardo Plus!
Související
-
Zatím nejsme tak bohatá země, abychom mohli mít kratší pracovní týden, tvrdí ekonomka Lipovská
Jaká mzda je vlastně spravedlivá a jak rozdělovat přebytky? A nezasloužíme si konečně kratší pracovní dobu? Hostem pořadu Leonardo Plus byla ekonomka Hana Lipovská.
-
Tržní ekonomika existuje vždy a všude, existovala tedy i za socialismu, konstatuje ekonomka Lipovská
Trh a tržní ekonomika – slova, která jsou součástí našich životů. Ale před rokem 1989 patřily ke slovům takřka zakázaným.
-
Na Nový rok nám Babiš de facto oznámil obrat hospodářské politiky země, varuje ekonomka Lipovská
„K národu“ promluvili kromě prezidenta i ostatní nejvyšší ústavní činitelé: předsedové obou parlamentních komor a poprvé i premiér Andrej Babiš (ANO). Host: Hana Lipovská.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.