To, že prezident jmenuje bankovní radu ČNB, je nesystémové. Potřebujeme změnu, nabádá ekonom Marek

31. květen 2022

Koncem června končí mandát dalším dvěma členům bankovní rady České národní banky. I je bude vybírat prezident Miloš Zeman, jehož překvapivé jmenování Aleše Michla guvernérem vzbudilo velké emoce u odborné veřejnosti. Cely systém jmenování členů bankovní rady je podle hlavního ekonoma poradenské společnosti Deloitte Davida Marka nesystémový. „Je to disbalance v uspořádání celého systému. Vidím tam potenciální riziko,“ říká v pořadu Řečí peněz.

Až dosud jmenování bankovní rady fungovalo, proč ho měnit? „To je něco podobného, jako když kuřákovi řeknete, aby přestal kouřit – jeho odpovědí je, že se mu zatím nic nestalo, tak proč by to dělal,“ odpovídá ekonom.

Čtěte také

„Tím chci ukázat na to, že nesystémové věci nemůžeme omlouvat tím, že se jim až doposud dařilo. A když to porovnám s jinými institucemi – ať už doma nebo s dalšími centrálními bankami v zahraničí –, tak náš systém je anomálie,“ doplňuje Marek.

Příkladem by nám mohly být Spojené státy a jejich výběr guvernérů. „Tam jména navrhne prezident a schvaluje Senát. A u nás tento model používáme u soudců Ústavního soudu, takže nevím, proč bychom ho nemohli použít u ČNB,“ dodává David Marek.

Celý pořad Řečí peněz, ve kterém ekonom komentuje rostoucí úrokové sazby hypoték či přehřátý trh s nemovitostmi, najdete v audiozáznamu. Ptá se Václav Pešička.

Spustit audio

Související