Zdrogované oběti inckého rituálu
Děti, které měly být obětovány v inckém rituálu, dostávaly alkohol a listy koky. Prokázalo to zkoumání tří mumií starých přibližně 5000 let.
V roce 1999 byly nedaleko vrcholku 6 739 metrů vysoké argentinské sopky Llullaillaco objeveny mumie tří inckých dětí – asi třináctileté dívky (Llullaillaco Maiden) a chlapce a holčičky ve věku čtyř až pěti let. Výsledky jejich zkoumání vypovídají o tom, že děti byly obětovány v rituálu zvaném Capacocha.
Rekonstruovat poslední období jejich životů umožňuje analýza vlasů. V roce 2007 vědci pod vedením Andrewa Wilsona z Bradfordské univerzity zjistili, že zhruba rok před smrtí došlo u všech dětí k výrazné změně stravy – namísto brambor, kterými se živili zemědělci, začaly jíst stravu vyšších vrstev, která obsahovala kukuřici a maso. Vědci to připisují zvýšenému společenskému statusu, kterému se těšily budoucí oběti rituálů.
V nové sérii analýz se zaměřili na hledání metabolitů koky a alkoholu, které v incké kultuře a rituálech hrály významnou úlohu. Výsledky prokázaly, že všechny tři děti začaly obě látky dostávat ve stejné době, kdy se změnila jejich strava.
Největší množství metabolitů alkoholu a koky obsahovaly vlasy třináctileté dívky, u mladších dětí bylo výrazně nižší. Nejvíce koky dívka dostávala asi půl roku před smrtí, zatímco konzumace alkoholu „vylétla“ v posledních týdnech jejího života. Současné užívání koky a alkoholu mělo pravděpodobně podobné účinky jako sedativum, které dětem ulehčilo poslední okamžiky života.
Zdroj: PNAS
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.